Alergia – współczesna epidemia

Data opublikowania: 2.09.2011,
Komentarze: 0,
Autor: soszka
Alergia jest uważana za chorobę cywilizacyjną. Cierpi na nią już co druga osoba. Fakt ten nikogo nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że szkodliwe składniki chemiczne są już dosłownie wszędzie. W produktach spożywczych, w kosmetykach, nawet powietrze, bez którego życie jest przecież niemożliwe przepełnione jest zanieczyszczeniami chemicznymi.

Alergia to naturalny odruch obronny naszego organizmu. Często ma charakter przewlekły, który wymaga leczenia. Alergia ma wiele postaci, objawia się np. poprzez katar sienny, astmę, pokrzywkę czy zapalenie skóry. Ten ostatni przykład zna chyba każda z nas. Jak natomiast odróżnić zwykłe uczulenie od alergii? Często na naszej skórze występują pewne zmiany, które swędzą i drażnią.

Jeśli dokładnie w miejscu użycia jakiegoś kosmetyku np. kremu do twarzy pojawi się wysypka to znaczy, że jest to tylko uczulenie. Natomiast jeśli podrażnienie skóry występuje na większym obszarze, najprawdopodobniej będzie to alergia.

Najbardziej na alergię narażone są osoby o skórze wrażliwej i delikatnej. Aby uniknąć wszelkich powikłań skórnych, należy przede wszystkim unikać preparatów, które je wywołują. Różnego rodzaju kosmetyki wysuszające, gruboziarniste peelingi czy kosmetyki z alkoholem będą podrażniać delikatną skórę naszego ciała. Najlepiej zainwestować w kosmetyki zawierające ceramidy i kwasy tłuszczowe, mające działanie odbudowujące. Najlepsze kosmetyki, to te na bazie składników naturalnych, nie posiadające konserwantów, bezzapachowe, te nas nie uczulą.

Jeżeli nasza skóra często ma problemy tego typu, warto za pomocą testów kontaktowych sprawdzić jakie alergeny nam szkodzą i ich unikać.

Główną przyczyną alergii są wszelkie detergenty i środki chemiczne zawarte w kosmetykach. Mydła w płynie posiadają w swoim składzie laurylosiarczan, który jest wyjątkowo drażniący dla skóry. Częstą przyczyną alergii są też leki stosowane w kuracjach dermatologicznych. W takich przypadkach należy przerwać kurację po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Może to dziwić, ale nadmierna higiena też działa negatywnie na wrażliwą skórę i może prowadzić do powstania podrażnień. Twarda woda, środki myjące, zbyt długie wylegiwanie się w wodzie z kosmetykami zapachowymi, sprawia, że nasza skóra cały czas ma kontakt ze środkami chemicznymi sprzyjającymi alergii.

Komentarze