Annie Leibovitz

Data opublikowania: 31.08.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

Ta amerykańska fotograf, urodzona w 1949 roku jest dzieckiem pułkownika sił powietrznych i nauczycielki tańca nowoczesnego.

Z racji profesji, wykonywanej przez jej ojca, rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania. W szkole średniej interesowała się sztuką. Po wizycie na Filipinach i sfotografowaniu swojej rodziny odkryła, że ta dziedzina jest jej bliska, jednak jeszcze przez pewien czas próbowała się parać innymi zawodami, między innymi brała udział w pracach archeologicznych w kopalni króla Salomona. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych w 1970 roku złożyła podanie o pracę dla fotografa w czasopiśmie “Roliing Stones” i posadę tę dostała.

Zaledwie trzy lata później Leibovitz miała swoją pierwszą wystawę zdjęć oraz wydała książkę. Wkrótce jej talent dał się poznać czytelnikom takich czasopism jak Time, New Yorker, a także europejskiego Paris Match czy Stern. Była oficjalnym fotografem Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1986 roku oraz Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Fotografowała zespół The Rolling Stones podczas ich trasy koncertowej. To właśnie ona wykonała słynne zdjęcie nagiego Johna Lennona i Yoko Ono, na krótko przed tragiczną śmiercią artysty. W 1990 roku podjęła decyzję, by otworzyć własne studio fotograficzne w Nowym Yorku.

Talent Annie Leibovitz można podziwiać na łamach Vouge’a, Vanity Fair. Właśnie dzięki pracy w Vanity Fair zaczęła fotografować gwiazdy – muzyków, aktorów, modelki, polityków. Postacie na jej portretach są wyraziste, inspirują. Mimo, iż przedstawiają sylwetki znanych i rozpoznawanych ludzi dają wrażenie, że znajduje się na nich więcej Annie niż ich samych. Wynika to z faktu, że lubi ona  fotografować prawdziwych ludzi, ceni fotografię powstałą bez obróbki, a w jej mniemaniu rzeczywistości nie trzeba polepszać, bo jest wystarczająco zwariowana.

Jest ikoną, ale podobnie jak osoby, które portretuje, kobietą z krwi i kości, której osobowość jest dla wielu nie mniej inspirująca niż zdjęcia przez nią tworzone. Nie boi się bycia inną, łamania tematów tabu. W 1991 roku wykonała zdjęcie nagiej Demi Moore w zaawansowanej ciąży, czym wywołała ogromne kontrowersje. Przedmiotem zainteresowania opinii publicznej była także jej orientacja seksualna. Fotografka związała się z eseistką i pisarką, Susan Sontag, która inspirowała ją do podejmowania tematów społecznych w swoich fotografiach, na przykład walki z AIDS.

Niektóre z portretów wymagają od osób pozujących odwagi. Wystarczy przypomnieć sobie słynne zdjęcie Whoopi Goldberg w wannie pełnej mleka, poruszające tematykę koloru skóry.
Gwiazdy są ludźmi – zwykłymi, bez ukrywania swoich wad fizycznych, naturalni, zawsze ujęci w nietypowy sposób. Zachwycający jest cykl zdjęć, przedstawiających gwiazdy Hollywood jako postaci z bajek Disneya. Świat na nich przedstawiony jest magiczny, niepowtarzalny, aż chcesz znaleźć się w nim.

Annie sama mówi, aparat nadaje sens jej egzystencji. Wie po co żyje, podejmując się kolejnych wyzwań. Kiedyś powiedziała, że z pewnością będzie żałować tego, że całkowicie oddała się fotografowaniu, nie założyła rodziny. Mówi też jednak, że praca jest dla niej jak dziecko, które ciągle należy karmić i tylko na nim się skupić.

Wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami dla fotografów Annie Leibovitz jest przykładem na to, jak zamienić pasję w pracę i czerpać z tego niewymowną przyjemność.

Komentarze