Antykoncepcja a macierzyństwo

Data opublikowania: 31.08.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

Kobiety w różnym wieku dojrzewają do decyzji o macierzyństwie. Upragnione, oczekiwane dziecko będzie dla nas skarbem. W planowaniu macierzyństwa pomaga nowoczesna antykoncepcja.

Aktywne kobiety są samodzielne, niezależne, rozsądne. W ich życiu nie ma miejsca miejsca na przypadkową ciążę lub nieodpowiednią antykoncepcję. Poszukują najlepszej formy zabezpieczenia, którą współcześnie okazuje się być antykoncepcja dobrana na miarę, która uwzględnia kilka czynników, m.in. wiek, sytuację życiową, plany na przyszłość, stan zdrowia. Wszystkie pigułki powinny być dobierane pod okiem lekarza.

Sięganie po pigułkę antykoncepcyjną jest niezmiernie popularne nie tylko ze względu na ochronę kobiety przed niepożądaną ciążą ale także ze względu na działanie uśmierzające ból, pojawiający się podczas miesiączki. Odpowiednio dobrane pigułki pomagają regulować pracę gruczołów łojowych, walczą z trądzikiem i nadmiarem owłosienia.

Pigułka antykoncepcyjna jest metoda w 100% odwracalną, co oznacza, że w przypadku przerwania jej przyjmowania można zajść w ciążę. Pozwala ona uchronić przed niepożądanymi skutkami współżycia młode kobiety, będące w trakcie wyboru i rozwoju drogi zawodowej. W tym wieku najbardziej odpowiednie będą tabletki z niską dawką hormonów. Ginekolodzy zwracają uwagę na to, by dodatkowo w tym wieku chronić się, stosując prezerwatywę. Wynika to z ochrony przed zakażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ciąża wytwarza większe zapotrzebowanie na hormony, dlatego te panie, które urodziły już dziecko, a nie planują kolejnego, powinny zażywać tabletki z większą dawką hormonów. Równie skuteczny jest plaster antykoncepcyjny, który założony raz w tygodniu ma działanie podobne do tabletek.

W okresie karmienia piersią także można stosować środki antykoncepcyjne. Należy jednak wybrać takie, które w żaden sposób nie będą ingerować w nasze ciało, wpływając na jakość pokarmu. Ginekolodzy proponują wtedy stosowanie pigułki jednoskładnikowej, która zapobiega zapłodnieniu i zagnieżdżeniu się zarodka. Przyjmowanie jej wymaga samodyscypliny, ponieważ należy ją przyjmować regularnie co trzy godziny.

Przed okresem przekwitania kobieta również powinna wrócić do pigułek o niskiej zawartości hormonów. W tym wieku bezpiecznym rozwiązaniem będzie stosowanie krążków dopochwowych, wsuwanych do dróg rodnych w pierwszym dniu krwawienia, a po 21 dniach wymienianych na następny. Zminimalizowana dawka hormonów wpływa na poprawę samopoczucia i zmniejszenie ryzyka powikłań chorób takich jak zakrzepica i zawał serca. Dla kobiet w okresie przekwitania odpowiednie będą także wkładki domaciczne. Kobiety w tym wieku z reguły nie planują dzieci, a wkładka daje im gwarancję bezpiecznego seksu w okresie od trzech do pięciu lat.

Komentarze