Badania dla kobiet

Data opublikowania: 15.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Badania dla kobiet została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Poproś ginekologa o skierowania na badania diagnostyczne. Ma on prawo Ci je wypisać nawet jeśli nie borykasz się z chorobowymi objawami i dolegliwościami. Wiele kobiecych chorób działa z ukrycia. Zadbaj o to, by wykryć je w porę!

badania3Podstawą badań dla każdej kobiety jest USG – raz w roku oraz cytologia – raz na dwa lata. Cytologia to badanie, które potrafi wykryć stany zapalne oraz stan przedrakowy. Bardzo ważne jest to, by spytać lekarza ginekologa przed wykonaniem badania, czy stosuje on nową, rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, metodę. Ginekolog powinien pobrać materiał do badania okrągłą szczoteczką (cervex-brush) z szyjki macicy. Na cytologię należy zgłosić się między 10 a 20 dniem cyklu miesiączkowego i co najmniej dwa dni po zakończeniu miesiączki lub przed nią. Gdy stosujesz dopochwowe leki powinnaś je odstawić na około cztery dni przed badaniem. Na dobę przed badaniem powstrzymaj się od współżycia.

badania2

Kolposkopia to badanie wykonywane, gdy w cytologii wyjdą jakieś nieprawidłowości. Badanie polega na przyjrzeniu się szyjce macicy w dużym powiększeniu oraz wykrycie niepokojących zmian.

Gdy w badaniu kolposkopem lekarz podejrzewa nowotwór lub badanie wykazało obecność komórek dysplastycznych bardzo często lekarz daje skierowanie na biopsję. Wówczas igłą pobierane są tkanki z szyjki macicy lub endometrium. Często usuwa się podczas biopsji kłykciny, polipy itp. Gdy zabieg będzie wykonywany w narkozie, należy powstrzymać się od spożywania posiłków minimum na sześć godzin przed.

badania1

Histeroskopia jest inaczej nazwana wziernikowaniem macicy, czyli obejrzeniem jej pod kątem zmian nowotworowych. W czasie zabiegu można pobrać potrzebne materiały do badania (wycinki). Podczas zabiegu usuwane są również polipy i małe mięśniaki. Na to badanie powinnaś zgłosić się w I połowie cyklu.

Foto: http://bi.gazeta.pl, http://ocdn.eu, http://i.iplsc.com

Komentarze