Bławatek

Data opublikowania: 23.07.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Bławatek została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

  bławatek3 Bławatek to roślina z rodziny astrowatych, która kojarzy się nam z łąkami i pastwiskami w Europie. Występuje też na Zachodniej Syberii. Nie wiemy jednak, że kwiaty bławatka pomagają w leczeniu chorób wątroby, nerek i oczu.

Chaber bławatek znany jest pod kilkoma innymi nazwami: wasilek, Wawer, modrak, samosiejka, modrzeńczyk, jasieniec, kardy, wołoszek, białas, głowacz, macoszka. Sama roślina nie jest wysoka i nie ma za dużo liści. Z daleka widać jednak niebieski kwiat, który kiedyś służył jako barwnik.

bławatek4

Kwiat bez kielicha zawiera wiele substancji: antocyjanidyny, sole mineralne oraz cychorynę, flawonoidy, centaurynę. Można ususzyć kwiaty zerwane rano, po wyschnięciu rosy – lecz należy uważać, by kwiaty nie zblakły (na przykład od słońca). Wówczas bławatek traci swoje właściwości lecznicze.

W chorobach wątroby stosowany jest kwiat bławatka, który ma łagodne działanie żółciopędne. Bławatek zalecany jest również przy niewydolności krążenia.

bławatek2

Wywar z kwiatu chabru bławatka ma działanie moczopędne, dlatego jest stosowany w leczeniu chorób nerek, w tym również kamicy nerkowej. Ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Działa jednak delikatnie przez co stosowany jest również w pediatrii.

Bławatek stosuje się również przy produkcji szamponów przeciwłupieżowych i przeciwgrzybiczych, stosowanych na skórę głowy. Przy aplikacji tych produktów bławatek dba o włosy nadając im połysk.

bławatek1

Przy chorobach oczu takich jak zapalenie spojówek czy brzegów powiek stosuj lek w postaci przymoczków z bławatka – 4 łyżki jego kwiatów zalej szklanką wrzątku i parz tam pod przykryciem przez około kwadrans. Potem odstaw wywar, by przestygł. W ciepłej substancji zamocz płatki kosmetyczne i przykładaj je na oczy kilka razy dziennie.

Foto: http://dms.ptaki.sputnik.javatech.com.pl, http://2.bp.blogspot.com, http://s2.flog.pl, http://parda.w.interia.pl

 

 

 

Komentarze