Brak pewności siebie?

Data opublikowania: 28.11.2013,
Komentarze: Możliwość komentowania Brak pewności siebie? została wyłączona,
Autor: annamirgos

Trema             Boisz się wystąpień publicznych? Czerwienisz się, gdy ktoś nieznajomy się do Ciebie uśmiechnie? Czujesz się niepewnie, gdy musisz porozmawiać z kimś nieznajomym? Jeśli na wszystkie powyższe pytania odpowiedziałaś twierdząco, tzn. że brak Ci pewności siebie.

                Zastanawiasz się, dlaczego innym z łatwością przychodzi wygłoszenie referatu, czy zawieranie nowych znajomości? Są bardziej pewni siebie, czy po prostu z taką umiejętnością się urodzili?

Nie ulega wątpliwości, że niektórzy zwyczajnie już tak mają, ale większość stara się tego nauczyć. To jest przełamywanie swojej kolejnej słabości. Jednej z trudniejszych.

Jak to zrobić?

Po prostu ćwiczyć! Wystarczy zacząć od zwykłych codziennych sytuacji, jak np. rozmowa z taksówkarzem,  czy panią w sklepie spożywczym. Ćwiczenie czyni mistrza! Im częściej będziesz miała okazję rozmawiać z nieznajomymi, tym szybciej owa pewność siebie przyjdzie!

Jak bez tremy występować publicznie!

Wyobraź sobie, że na sali nikogo nie ma. Ewentualnie, na samym początku wybierz jedną osobę, na której podczas przemowy skupisz wzrok i tylko do niej będziesz mówić.  Na niektórych działa wyobraźnia – wyobraź sobie wszystkich zgromadzonych na sali, przebranych za coś śmiesznego, od razu strach i trema minie, a przemówienie pójdzie „jak z płatka”.

                Nie każdy rodzi się z umiejętnością przemawiania do tysiąca zgromadzonych ludzi, to jest sztuka, której nabywa się z wiekiem i doświadczeniem. Zacznij ćwiczyć w zwykłych sytuacjach, a już niedługo przemówienie wygłaszane w sali pełnej obcych ludzi nie będzie dla Ciebie żadnym problemem, a jedynie satysfakcją z pokonania własnych barier!

foto: www.eradomianki.pl

Komentarze