Chcę się przekwalifikować!

Data opublikowania: 16.07.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Chcę się przekwalifikować! została wyłączona,
Autor: Wioleta Nowicka

przekwalifikowanie_1Kiedy ukochana praca przestaje cieszyć i zaczyna nudzić, jedyne co możesz zrobić to zmienić ją. Przekwalifikowanie zawodowe to nowy trend na rynku pracy. Jeśli wybrany zawód jest nieopłacalny i ma zerowe szanse na zatrudnienie lub mamy go dość, zmieńmy go.

 

 

Czasy, gdy pracowało się w jednej firmie przez całe życie minęły. Zmienił się również rynek, które wymaga większej otwartości, mobilności i elastyczności. Elastyczność bywa wymagana przez pracodawcę, ponieważ taki pracownik jest skłonny do rozwoju i zmiany branży, kiedy wymaga tego sytuacja. Poza tym zmienia się zapotrzebowanie, a na wybrane profesje jest popyt. O przekwalifikowaniu najczęściej myślimy w trzech sytuacjach:

 

  • utrata miejsca pracy – nagła redukcja zatrudnienia jest sygnałem, że w firmie źle się dzieje i nie ma zapotrzebowania na danego pracownika. W takim przypadku to jedyne wyjście, żeby wrócić na rynek pracy. Czasem odchodzimy także sami, kiedy wymusza to życiowa sytuacja, np. urodzenie dziecka lub choroba.

 

  • większe ambicje – często chcemy się przekwalifikować, ponieważ obecna praca nie zaspokaja naszych potrzeb, np. samorealizacji, ambicji i aspiracji. Nie możemy żyć na wybranym poziomie i spełniać marzeń, ponieważ nas na to nie stać.

 

  • wypalona nuda – gdy osiągnęliśmy szczyt ambicji i nie możemy się dalej rozwijać, to myślimy o nowych wyzwaniach w innych branżach. W obecnej jesteśmy wypaleni i brakuje nam motywacji i kreatywności. W końcu popadamy w zawodową depresję, a to, co robimy staje się automatycznym wykonywaniem obowiązków. Tracimy pasję i z każdym dniem jesteśmy coraz bardziej znudzeni i zmęczeni pracą. Wtedy myślimy o nowej – ekscytującej, intrygującej i ambitnej.

 

2 etapy przekwalifikowania:

 

businessman meditation

 

  • analiza predyspozycji i rynku pracy – przed ostateczną zmianą pracę pomyślmy, w czym możemy się spełniać i jakie posiadamy umiejętności, które wykorzystamy w nowej pracy. Warto wziąć pod uwagę również zapotrzebowania rynkowe, dzięki którym praca będzie nie tylko dawała satysfakcję i radość, ale także odpowiednie wynagrodzenie. Warto prześledzić aktualne oferty pracy i oferowane zarobki, aby podjąć decyzję, gdzie chcemy pracować. Warto również popytać osoby, które tam pracują, by poznać realia zatrudnienia i zweryfikować wyobrażenia lub skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.

 

  • nauka zawodu – nowy zawód zdobędziemy na studiach i szkoleniach albo u szefa poprzez praktyki, staże lub wolontariat.

 

foto: www.milionkobiet.pl i openscotland.pl

Komentarze