Chorwacja – gorący raj na zimowe dni

Data opublikowania: 24.11.2011,
Komentarze: 1,
Autor: Kasia

Kiedy temperatury spadają coraz bardziej, a za oknami lada dzień pojawi się śnieg i lód oddajemy się marzeniom o podróży do ciepłego kraju. Rajem dla turystów w spowitej zimą Europie jest Chorwacja.

 

To kraj wspaniałej przyrody i pełnych temperamentu ludzi, wspaniałych szlaków wycieczek i wspinaczek. Odnajdziemy tu wiele uzdrowisk, w których można zażywać kąpieli termalnych. Z Polski najlepiej wybrać się do Chorwacji jedną z dwóch tras: przez Słowację i Węgry lub przez Czechy, Austrię oraz Słowenię. Pamiętać należy o wcześniejszym zarezerwowaniu miejsca noclegowego, chyba, że wybieramy nocleg pod gołym niebem. Tak czy owak – zabranie ze sobą namiotu nie zaszkodzi. W tym wypadku nie należy nastawiać się na oszczędności, ponieważ nocleg na polu namiotowym z przyzwoitymi warunkami nie należy w Chorwacji do najtańszych.

Jedne z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji to Dubrownik oraz Split na Riwierze Makarskiej. Tutaj znajduje się słynny pałac cesarza Dioklecjana, katedra św. Dujama, a także liczne zakamarki, uliczki, muzea i pomniki. Podczas zwiedzania miasta warto zwrócić uwagę także na starówkę, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nieopodal znajduje się targ, gdzie za przyzwoitą cenę można nabyć pyszne produkty spożywcze.

Dla miłośników kontaktu z przyrodą odpowiedni będzie Park Narodowy Paklenica oraz Park Narodowy KRK. Wrażenie robią malownicze krajobrazy, jakie rozciągają się na jego szczycie. Park można podziwiać także z wody, wykupując wycieczkę statkiem. Na tego typu atrakcję poświęcić należy około 5, 6 godzin. Zapierającym dech w piersiach widokiem są drobne, szumiące wodospady i małe strumyki.

Mnóstwo szlaków pieszych można odkrywać odwiedzając Park Narodowy Plitvickie Jezera. Podróżny czuje się tutaj jak w dżungli pośród dzikiej i gęstej roślinności. Nieopodal znajduje się malownicza jaskinia Barac Cave, prawdziwa gratka dla miłośników speleologii.

Do Chorwacji warto wybrać się ze względu na kurorty cieplicowe, zwłaszcza te w okolicach ZagrzebiaStubickie Toplice i Tuhelij, zwane śmierdzącym spa ze względu na unoszący się nad nimi zapach siarki. Pomimo niego pomogą wyleczyć reumatyzm, choroby krążenia, układu oddechowego i gastryczne dolegliwości.

Jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów jest Zachodnie wybrzeże, gdzie znajdują się takie miasteczka jak Porec, Umag, Novigrad, Rovinj o niepowtarzalnym klimacie. Powiewa tutaj klimatem Wenecji – są tu wąskie uliczki, stare kamienice, małe ogórki i sklepiki z ręcznie robionymi pamiątkami.

 

Komentarze