Cieciorka

Data opublikowania: 9.07.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Cieciorka została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Cieciorka, ciecierzyca – roślina z rodzaju bobowatych dziś mało popularna, ale jaka zdrowa i wzmacniająca odporność.

cieciorka2

Cieciorka, znana również jako ciecierzyca ma łagodny, orzechowy smak. Wzbogaca niejedną potrawę swoimi kulinarnymi zaletami. Cieciorka jest bogata w cynk, potas, magnez, witaminy z grupy B i żelazo. Ma białko zbliżone do białka mięsa, więc chętnie jedzą ją jarosze.

Zobacz też: http://kobietasukcesu.pl/eliksir-mlodosci-olejek-arganowy/

Polecana jest dla ludzi, którym doskwierają bóle głowy i skurcze lub bóle mięśni (te drugie są spowodowane niedoborem substancji zawartych właśnie w ciecierzycy). Cieciorka pomaga również na łamliwe paznokcie, czy wypadające włosy. Stymuluje również produkcję dobrego cholesterolu.

kwiat cieciorki

Cieciorka działa przeciwbólowo – przy łagodzeniu bólu gardła w przeziębieniu oraz bólu głowy. Nie tylko nasiona są przydatne w leczeniu chorób – napar z liści cieciorki to substancja, która wspomaga trawienie. Okłady z liści ciecierzycy służą do przykładania na zwichnięcia i obtłuczenia – niwelują opuchliznę.

Według George Ashkar, autora książki „Jest lekarstwo na raka” – właściwości cieciorki redukują zmiany nowotworowe. Nie zostało to jednak potwierdzone w badaniach naukowych.

cieciorka

Jak przygotować ciecierzycę? Należy jej wysuszone nasiona przez 10 godzin w zimnej wodzie. Najlepiej zrobić to na noc, by przygotować obiad na następny dzień. Tak wymoczone nasiona należy gotować przez maksymalnie dwie godziny – sprawdzając twardość. Uwaga – nie solimy wody przed gotowaniem, tylko na sam koniec. Najlepiej jednak do ugotowania cieciorki zastosować szybkowar – wówczas czas gotowania wynosi do 10 min i w ziarnach zostaje więcej substancji odżywczych i witamin.

cieciorka3

Bardzo popularną w krajach arabskich jest pasta z ciecierzycy, zwana humus. Znana jest również potrawa o nazwie falafel, czyli kotlety z cieciorki. Inne znane na świecie potrawy z cieciorki to m. in. leblebi, chana masala i farinata.

Foto: http://ekotarg.pl, http://static.ilewazy.pl, http://www.ogrodkroton.pl, http://2.bp.blogspot.com

Komentarze