Coco Chanel

Data opublikowania: 7.11.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

Chociaż nie żyje od 40 lat to w umysłach i sercach fanów mody figuruje jako ikona stylu i kreatorka dobrego smaku.

Jej prawdziwe nazwisko to Gabrielle Bonheur Chanel. Dzieciństwo przyszłej kreatorki stylu nie bylo kolorowe. Po śmierci matki ojciec odesłał Coco wraz z siostrą do przyklasztornego sierocińca. Mała Gabrielle miała wtedy zaledwie 11 lat. To właśnie w sierocińcu zaczęła się jej przygoda z modą – zakonnice nauczyły ją szyć. Gdy dziewczynka podrosła pod opiekę wzięła ją ciotka, prowadząca sklep dziewiarski. Chanel pracowała tam, a wieczorem występowała w kabaretach.

To właśnie z tamtego okresu pochodzi jej przydomek Coco. Występując w kabarecie często śpiewała piosenkę o piesku “Ko Ko Ri Ko”. Żołnierze, przyglądający się jej występom zapamiętali tytuł utworu i od tej pory artystka została nazywana po prostu Coco. Nie potrafiła jednak długo żyć jako kobieta do towarzystwa. Pragnęła działać i rozwijać się zawodowo.

W 1913 otworzyła swój pierwszy, samodzielny interes. Prowadziła sklep z kapeluszami w mieszkaniu przyjaciela Arthura Capela. Już wtedy szokowała sprzedawanymi tam kreacjami i tym, co sama nosiła. Pozbyła się gorsetu, nosiła luźne, nonszalanckie, stylizowane na męskie kostiumy.

Rok 1914 przyniósł niezwykle upalne lato, a co za tym idzie realizację pierwszego stroju kąpielowego dla kobiet autorstwa Coco Chanel. W czasach, gdy kobiety wchodząc do wody mogły tylko zakasać do góry spódnicę rybaczki i cienka tunika, przewiązana wstążką były olbrzymią rewolucją. Szokujący był również fakt, że Coco preferowała odrzucenie kapeluszy zasłaniających twarz i wprowadziła modę na opaloną skórę. Rozwój interesu projektantki nastąpił po I wojnie światowej. Wtedy założyła kolejny sklep. Czarną kartą w jej życiorysie jest fakt podejrzeń o współpracę z III Rzeszą podczas II wojny światowej oraz szerzenie antysemickich poglądów.

Czym w świecie mody zasłynęła Coco Chanel?
Przede wszystkim wprowadzeniem prostoty do kobiecego stylu ubierania. Wąskie gorsety zastąpiła minimalistycznymi, stylizowanymi na męskie krojami. Proste kołnierzyki, męskie krawaty to jej znak rozpoznawczy. Warto zaznaczyć, że niepowtarzalny styl ubrań Chanel zawdzięczać możemy jej … romansom. Dzięki obcowaniu z Dymitrem Pawłowiczem do kolekcji zaczęły przenikać motywy rosyjskie, a kiedy nawiązuje znajomość z Anglikami inspiruje się tamtejszą modą, wprowadzając do swoich kolekcji takie elementy jak kamizelki w pasy, zestawienia kardiganów i spódnic, tweedy i berety. Warto podkreślić, że jako pierwsza wprowadziła do mody dżersej, który w tamtych czasach służył wyłącznie do produkcji bielizny.

Oprócz kreowania gustu tworzyła także zapachy, które współcześnie uchodzą za kwintesencję kobiecości i ponadczasowej elegancji. Pierwsze, powstałe w 1883 roku, nazwane od daty urodzin projektantki Chanel No.19 miały zielonkawą barwę, dzięki dodaniu do mikstury kłączka florenckiego irysa.

Coco odeszła 10 stycznia 1971 roku w wieku 88 lat. Niezamężna, zmagająca się przez całe życie z problemem bezpłodności ale spełniona na polu zawodowym, będąc dla potomnych żyjącym dowodem na to, że warto walczyć o swoje marzenia.

Dzięki niej kobiety na całym świecie z  powodzeniem noszą sztuczną biżuterię, perły, małą czarną, a obiektem każdej miłośniczki mody jest legendarna, pikowana torebka na łańcuszku. Możemy jej podziękować nie tylko za zrewolucjonizowanie świata mody, ale także za postawienie kobiet na równi z mężczyznami i pokazanie, że one też mają marzenia, które warto urzeczywistniać. Chanel zasługuje na miano prawdziwego geniusza stylu i kobiety sukcesu.

 

Odwiedzono dla fraz:

  • coco chanel cytaty
  • chanel torebki

Komentarze