Cukrzyca? Nie załamuj rąk!

Data opublikowania: 18.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Cukrzyca? Nie załamuj rąk! została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

W Polsce żyje około dwa miliony osób, które cierpią z powodu cukrzycy. Jeśli masz podwyższony cukier – zadbaj o siebie. A jeśli masz cukrzycę nie załamuj się tylko naucz się z nią żyć.

cukrzyca1

Nie wolno lekceważyć skoków cukru i podwyższonego cukru w organizmie. Nie ma też potrzeby się jej bać, ponieważ z cukrzycą da się i można żyć normalnie. Wprowadzaj krok po kroku pewne istotne dla przebiegu choroby zmiany, by mieć ją w ryzach i nauczyć się kontrolować swój cukier.

Najważniejsze są badania – najczęściej lekarz pierwszego kontaktu diagnozuje cukrzycę. Daje on potem skierowanie na badania: poziomu glukozy we krwi, moczu oraz hemoglobiny glikowanej (HbA1c), czyli średnie dobowe stężenie cukru.

cukrzyca3

Najlepiej nauczyć się samokontroli – sprawdzania codziennie poziomu stężenia glukozy we krwi przy pomocy glukometru, pasków testowych lub pasków do oznaczania cukru.

Gdy choroba jest na tyle zaawansowana, by przyjmować leki – pamiętaj, by je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza diabetologa. Najczęściej przy cukrzycy stosowane są: insulina; środki, które spowalniają trawienie cukru i skrobi; leki hamujące wytwarzanie glukozy w wątrobie, środki pobudzające trzustkę.

cukrzyca2

Cukrzyca wymaga pewnych nawyków żywieniowych. Stosuj dietę, która ograniczy skoki cukru we krwi. Dieta cukrzyka nie oznacza, że będziesz jadła rzeczy niesmaczne, monotonne lub bez wyrazu. Faktycznie słodycze nie są mile widziane, ale nie ma potrzeby, by diabetyk przygotowywał sobie osobno obiad. Do jego diety można przystosować domowe dania przygotowywane na co dzień. W ten sposób cała rodzina będzie odżywiała się zdrowo i smacznie. Codziennie powinnaś sięgać po produkty ze wszystkich tak zwanych grup żywieniowych: warzywa, tłuszcze, jaja, mięso, nabiał, produkty zbożowe, owoce.

Foto: http://www.zyworodka-pierzasta.pl, http://polki.pl, http://ocdn.eu

 

Komentarze