Do siedmiu razy sztuka, czyli co nieco o motywacji

Data opublikowania: 12.09.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

Z łaciny słowo motywacja oznacza wprawienie czegoś w ruch. Najczęściej zdajemy sobie sprawę z tego, jakie zadania stoją przed nami każdego dnia, jednak do naszej podświadomości dociera zaledwie 2 tysiące spośród 400 miliardów informacji, jakie docierają do mózgu w ciągu sekundy! Większość procesów, które wykonujemy pozornie świadomie tak naprawdę odbywa się z udziałem naszej podświadomości.

 

Mówiąc o motywacji należy nie tylko uświadomić sobie motywy działania ale także dotrzeć do swojej podświadomości i przekonać ją, że warto podjąć działanie.

Lekarstwem na Twoją systematyczność i konsekwencję w działaniu jest cyfra siedem. Badając zakamarki ludziej psychiki naukowcy odkryli, że jeżeli człowiek wykona nową czynność siedem razy z rzędu to staje się ona jego nawykiem. By rozprawić się ze złymi przyzwyczajeniami i realizować powzięte postanowienia musisz sprawić, by zdrowe zachowania weszły Ci w krew. Pamietaj, że pierwsze efekty działania powtarzanych siedem razy czynności zmotywują Cię do dalszego działania.

 

Na początku stwórz plan działania. Najlepiej będzie, jeśli codziennie wieczorem spiszesz na kartce listę rzeczy, które masz wykonać następnego dnia. Przez tydzień monitoruj skuteczność tego działania. W ten sposób przestaniesz odkładać ważne rzeczy na później, unikniesz natłoku zajęć, łatwiej znajdziesz czas na dodatkowe zajęcia, relaks i odrobinę przyjemności tylko dla siebie.

 

Zamiast ponawiających się co pewien czas obietnic typu “schudnę”, “będę dbać o zdrowie” zacznij wcielać te zdania w życie. Nie musisz od razu forsować swojego organizmu – w ten sposób nabawisz się zaskwasów i możesz szybko się zniechęcić. Wystarczy, że dbanie o swoją kondycję zaczniesz od codziennej, 5-minutowej gimnastyki, codziennie przez siedem dni. W trakcie wykonywania ćwiczeń włącz swoją ulubioną muzykę lub film. Zapisując sie do klubu fintess wykup karnet na minimum siedem dni – z jeden strony w tym wypadku zadziała siła “magicznej siódemki”, a z drugiej świadomość, że zapłacony karnet w przypadku nieuczęszczania na zajęcia po prostu przepadnie.

 

Moc magicznej siódemki zadziała nie tylko w przypadku Twoim ale także Twojej rodziny. Bądź konsekwentna w pilnowaniu porządku w domu – jeżeli przypomnisz swojemu ukochanemu siedem razy pod rząd o wyniesieniu śmieci możesz spodziewać się zaskoczenia z jego strony, jeżeli ósmego dnia taki komunikat z Twych ust nie padnie. Twoja rodzina przywyknie do rytuału powtarzania pewnych czynności pod warunkiem, że będziesz konsekwentna.

Komentarze