Dojrzała kobieta

Data opublikowania: 20.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Dojrzała kobieta została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Czas płynie nieubłaganie. Nawet jeśli bardzo się starasz i przywiązujesz uwagę do Twojej skóry – nie pozbędziesz się oznak starości na niej widocznych. Miej świadomość, że dotknie Cię menopauza i nie jesteś jedyna na tym świecie, która będzie to przeżywać i zmagać się z dolegliwościami. Dojrzała kobieta może cieszyć się życiem!

menopauza2

Naturalną fazą w życiu kobiety jest menopauza. Większość kobiet w Europie przechodzi menopauzę w wieku od 48 do 51 lat. Dziś szacuje się, że około osiem milionów Polek jest w wieku menopauzalnym i okołomenopauzalnym.

Pamiętaj, że menopauza nie jest wyrokiem, a końcem płodności u kobiet, czyli ostatnim krwawieniem miesiączkowym spowodowanym ustaniem wydzielania przez jajniki estrogenów. Samo słowo wzięło się od greckiego men – miesiąc, pausa – przerwa.

menopauza1

Istnieje szereg objawów, z którymi musi zmierzyć się kobieta, gdy przestanie miesiączkować. Do klasycznych spośród nich należą: uderzenia gorąca, kołatanie serca, bardzo duża potliwość, zakłócenia pamięci oraz koncentracji, nadmierna nerwowość. W tym okresie kobiety mogą być bardziej narażone na niektóre choroby, między innymi osteoporozę oraz choroby kardiologiczne.

Tak naprawdę bardzo wiele zależy od samej kobiety i jej świadomości nadchodzących zmian. Pamiętaj, że starsza nie oznacza gorszej, a mającej większe doświadczenie. Myśl o tym co jeszcze przed Tobą i nie bądź zakompleksiona. Bądź dobra dla siebie i zacznij się relaksować, rób to co lubisz, wróć do uprawianego przez siebie hobby i nie bój się znajdować nowych pasji.

To naturalne, że na twarzy pojawią się zmarszczki. Z niektórymi nawet dobry krem sobie nie da rady.

Twój metabolizm będzie działać coraz wolniej, więc dbaj o swój sposób odżywiania się oraz dietę. Najlepiej w celu ustalenia jadłospisu i rozpisania diety skonsultować się z dietetykiem. I pamiętaj, że zdrowie tkwi przede wszystkim w ruchu – chadzaj na spacery, wdychaj świeże powietrze lub zapisz się na fitness.

Foto: http://www.e-menopauza.pl, http://i.wp.pl, http://ekotarg.pl

Komentarze