Domowe metody leczenia zatok

Data opublikowania: 25.07.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Domowe metody leczenia zatok została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Chore zatoki? Nie tak łatwo je wyleczyć. Objawy choroby bardzo często pojawiają się w lato.

zatoki4

Bardzo łatwo jest rozpoznać ból zatok. Należy po prostu podnieść głowę do góry. Gdy czujesz rozpychający ból u nasady czoła i nosa i katar trwa długo więcej niż siedem dni – masz powód do obaw – chorobę zatok.

Najczęściej jest to pozostałość po niedoleczonej infekcji górnych dróg oddechowych. Należy koniecznie udać się do laryngolog, gdy objawy utrzymują się ponad dwa tygodnie. Warto sięgnąć jednak po domowe sposoby.

zatoki2

Nie lubisz jeść na ostro? Lepiej polub. Ostre przyprawy: to jest chrzan, czosnek, pieprz kajeński powodują obkurczenie śluzówki, przyspieszają wypływ i rozrzedzają śluz. Chili zawiera kapsaicynę, poprawiającą ukrwienie błony śluzowej nosa.

Warto pokusić się o odetkanie dróg oddechowych poprzez inhalacje ziołowe. Wdychanie pary wodnej z naparów sprzyja rozrzedzeniu śluzu. Najskuteczniej działają napary z szałwii i rumanku – mają one również działanie antybakteryjne. Gdy powdychasz parę wodną, ułatwi Ci ona odksztuszanie. Mięta pieprzowa pomaga udrożnić nos i obkurczyć śluzówkę.

zatoki1

Warto do udrażniania dróg oddechowych użyć soli morskiej. Oprócz udrażniania działa ona jak lek – najlepiej zrobić z soli morskiej lecznicze krople (można jej używać przy inhalacji). By przygotować kropelki należy pół szklanki ciepłej, przegotowanej wody wymieszać z pełną łyżką soli morskiej. Po wystygnięciu należy zakrapiać po trzy krople do każdej dziurki. Krople mają działanie antyseptyczne i nawilżające, dlatego raz dziennie warto przepłukać roztworem nozdrza.

Przy bólach u nasady nosa pomagają okłady rozgrzewające – do lnianego woreczka wsyp kilka łyżek grochu. Potem przez około piętnaście minut podgrzej go w piekarniku rozgrzanym do sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Takim ciepłym woreczkiem okładaj czoło do około dwudziestu minut dziennie, dwa razy dziennie. Dzięki ciepłemu okładowi wydzielina z nosa będzie rzadsza, a to pozwoli na wydalenie śluzu, co wiąże się ze zmniejszeniem odczuwanego bólu.

zatoki3

Nadżerki śluzówki oraz przewlekłe zapalenie śluzówki leczy regularne ssanie oleju słonecznikowego. Co najmniej trzy godziny od ostatniego posiłku ssij łyżkę oleju trzy godziny (w sposób podobny do płukania przednich zębów – oddychaj przy tym nosem; po około piętnastu minutach wypluj go.

Foto: http://www.megapedia.pl, http://www.medicusdcl.pl, http://www.maknatura.pl, http://www.abc-med.info

Komentarze