Alergia – domowe sposoby łagodzenia jej objawów

Data opublikowania: 1.04.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Alergia – domowe sposoby łagodzenia jej objawów została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Katar sienny Katar sienny to jeden z objawów wiosennej alergii.

Medycyna naturalna może pomóc alergikom zwalczyć objawy alergii, szczególnie w wiosenne dni. Na łzawiące oczy, męczący katar i uciążliwy kaszel mamy kilka rad.
Najlepszym lekarstwem na objawy alergii jest unikanie pyłków, a zatem świata roślin, a co za tym idzie nie należy długo przebywać na dworze. Jest to czasem niemożliwe, lecz gdy mamy wybór postarajmy się pozałatwiać sprawy wczesnym rankiem, gdy rośliny nie wytwarzają nadmiernej ilości pyłku.
Stosowanie osuszacza w pomieszczeniach zmniejsza krążenie kurzu i pyłków w powietrzu, co pozwala na swobodniejsze oddychanie. Poziom wilgotności w mieszkaniu powinien utrzymywać się w zakresie poniżej 50 i powyżej 30 procent. Na szczęście dziś na rynku jest dużo sklepowych ofert jeśli chodzi o osuszacze powietrza i z pewnością dobierzemy taki, który będzie skuteczny i pasujący do wnętrza naszego pokoju.
Częste sprzątanie, pranie pościeli i chowanie pluszowych rzeczy i koców do szafy będą lepszym gwarantem minimalnego osadzania się kurzu i pyłków na meblach i przedmiotach z którymi na co dzień mamy styczność. Sprzątanie nadmiernej ilości kurzu może powodować jego przedostawanie się do dróg oddechowych, więc najlepiej, gdy nie doprowadzimy do nadmiernej ilości kurzu, by potem nie cierpieć z powodu jego zbierania wilgotną ściereczką bądź odkurzania i trzepania dywanów. Najbezpieczniej w takim wypadku założyć maseczkę jednorazową na usta i nos, by ograniczyć wdychanie nietolerowanych przez alergika substancji. W przeciwnym razie nadmierne dostarczanie alergenów do jamy nosowej może powodować wzmożone reakcje alergiczne, przejawiające się w różny sposób. Doskonałym rozwiązaniem dla alergików jest zainstalowanie w domu klimatyzacji, pozwalającej na wietrzenie mieszkania bez otwierania okien i filtrowania wpadającego do pomieszczenia powietrza.
Polecane jest stosowanie olejków eterycznych, łagodzących objawy alergii. Najpopularniejsze z nich to olejki: eukaliptusowy, z rumianku rzymskiego i paczuli. Można je wdychać poprzez przygotowanie tzw. parówki (ciepła woda z dodatkiem olejku) bądź dodanie kilku kropel do płukania ubrań.
Roztwór soli fizjologicznej, który możemy znaleźć w każdej aptece jest zbawienny dla podrażnionego nosa. Z pewnością ułatwi to alergikowi normalne funkcjonowanie, ponieważ może być aplikowany kilka razy dziennie. Przez to niepotrzebne bakterie są wypłukiwane z jamy nosowej. Kiedy samemu chcemy stworzyć roztwór wystarczy ¼ łyżeczki soli rozpuścić wraz ze szczyptą soli w jednej szklance cieplej wody. Nadmierne stosowanie preparatów w sprey’u do nosa, może powodować zapalenie zatok.
Ze stricte ziołowych środków bardzo poleca się wdychanie naparu z suszonej w niskiej temperaturze pokrzywy – pomaga to oczyścić nos i usunąć katar. Stosowanie kropli ze świetlikiem złagodzi objawy podrażnienia i łzawienia oczu.
Stosujmy różnego rodzaju suplementy diety z dodatkiem kwercetyny i flawonoidów, które niwelują reakcję uczuleniową i pomagają szybciej wrócić do formy po ataku pyłków wiosną. Wskazana jest także witamina C, która ma działanie antyhistaminowe.
Czosnek – może być dodany jako przyprawa doskonale wpływa na odporność i łagodzi objawy kataru siennego.
By zapobiegać napadom kaszlu warto zastosować swoistą „szczepionkę” – miód z pyłków kwiatów. Nie jest udowodnione naukowo, że miód jest środkiem leczniczym na kaszel, lecz z pewnością łagodzi przebieg tej niemiłej choroby.
By złagodzić objawy alergii można stosować również lukrecjei i podbiał, które rozrzedzają śluz, zalegający w drogach oddechowych.
Jeżeli chodzi o reakcje skórne, to na wysypki o wypryski alergiczne poleca się herbatę ze ślazu. By takową przygotować trzeba łyżkę suszonych ziół zalać ½ litra wrzątku i odstawić na około 12 godzin. Po podgrzaniu, przecedzeniu należy przemywać zmienione miejsca na skórze.
Oczywiście podane tu środki aplikuje się zazwyczaj przy stosowaniu kuracji przepisanej przez lekarza alergologa. Warto jednak pamiętać, że preparaty czysto farmaceutyczne mogą wzmagać poczucie senności. Nie pozwólmy jednak, by alergia wzięła nad nami górę.
To czy podane przykłady pomogą każdemu jest kwestią sporna, jednakże pamiętajmy, że można je dopasować indywidualnie w zależności jaka jest potrzeba alergika.
Foto: http://bi.gazeta.pl

Komentarze