Gdy dziecko wybiera zawód, a nie studia

Data opublikowania: 13.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Gdy dziecko wybiera zawód, a nie studia została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Nie da się ukryć, że rodzice niekiedy miewają wygórowane ambicje. Dziś jednak warto zwrócić uwagę, że solidny fach przewyższa papierek.

zawód1

Młodzież w Polsce (w wieku od 18 do 24 lat) najczęściej podejmuje pracę, ponieważ chce się uniezależnić od rodziców finansowo. Inni muszą się dokładać do ponoszonych kosztów utrzymania, a jeszcze inni po prostu chcą samodzielnie się utrzymywać.

Jako mama nie wyobrażasz sobie, żeby Twoja córka lub syn nie poszli na studia. W międzyczasie okazuje się, że Twoje dziecko chce w przyszłości być operatorem wózka widłowego i trudno Ci je nakłonić do zdawania matury.

zawód2

Spójrz na tą sytuację realnie. Dziś rynek pracy nie daje Ci wielu argumentów jako matce, gdy Twoje dorosłe dzieci nie widzą sensu kształcenia się na studiach. Faktem jest, że nawet zdobycie wykształcenia na prestiżowej uczelni nie gwarantuje dziecku na znalezienie pracy. Studenci często uważają czas spędzony na uczelni jako stracony, ponieważ zazwyczaj podczas studiów pracują (poniżej swoich kwalifikacji), a po ukończeniu szkoły są bezrobotni lub nadal nie pracują w swoim zawodzie i poniżej swoich kwalifikacji.

Jako rodzic pamiętaj, by szanować młodość i często rozmawiaj ze swoim dzieckiem jak z dorosłym. Nie podważaj decyzji młodego człowieka, lecz wysłuchaj w spokoju jego argumentów. Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje wsparcia, a nie krytyki.

zawód3

Dobrym rozwiązaniem, jeśli Twoje dziecko chce pracować jest namówienie go na studia zaoczne. W ten sposób może podzielić obowiązki, pogodzić naukę z pracą. Pamiętaj jednak, że każdy człowiek ma prawo do podejmowania własnych, samodzielnych decyzji, w tym zawodu jaki chce uprawiać w przyszłości.

Pomyśl o tym, że będzie to satysfakcjonujące zarówno dla Twojego dziecka jak i dla Ciebie, gdy będzie ono zarabiało godziwe pieniądze i umiało się odnaleźć w życiu dorosłym.

Foto: http://www.aidamed.pl, http://www.pracostrada.pl, http://www.perspektywy.pl

Komentarze