Gdy zimowa aura nie sprzyja naszym ustom

Data opublikowania: 30.11.2012,
Komentarze: 0,
Autor: soszka

Mróz, suche powietrze, niska temperatura to najczęstsze przyczyny pękających warg, zaczerwienienia wokół ust oraz innych dotkliwych podrażnień. Zimą nasz organizm potrzebuje ochrony, dlatego ubieramy ciepłe swetry, kurtki oraz buty. Jedyną częścią ciała, która w tym okresie wystawiona jest na działanie mrozu jest nasza twarz.

Każdego dnia staramy się zapewnić jej odpowiednią ochronę, stosując tłuste kremy. Zapominamy jednak o wrażliwej skórze ust, które uważane są za najdelikatniejszą z części naszego ciała, gdyż osłania je wyłącznie cienki naskórek. To zaś sprawia, że często ulegają one podrażnieniu. Łatwo o te problemy szczególnie w okresie mrozu. Wtedy to najczęściej zdarza nam się oblizywać usta, co prowadzi do powstawania podrażnień i pękania spierzchniętych warg.

By tego uniknąć powinniśmy zapewnić ustom prawidłowe nawilżenie. Sukces osiągniemy stosując kremy, pomadki ochronne, a także bardzo popularną wazelinę, dostępną w każdej aptece. Zaletą tych produktów jest natłuszczenie skóry oraz zapobiegnięcie jej wysychaniu i pękaniu. Kosmetyki te chronią również przed działaniem wiatru i promieni słonecznych, które mogą szkodzić nam bardziej niż w okresie letnim, gdyż śnieg działa jak lustro, odbijając nawet do 85 % promieni uv.

Wybierając pomadkę zwróćmy uwagę na jej skład. Najlepiej, by zawierała ona witaminy A i E, ekstrakt z olejków, np. jojoba nadający skórze gładkość. Olej rokitnikowy to składnik bogaty w witaminy i przeciwutleniacze, butelina zaś przyniesie ukojenie i zregeneruje związane z mrozem dolegliwości naskórka. Dodatkowymi elementami, które odnajdziemy w składzie pomadek ochronnych są: olej sojowy, lanolina, masło kakaowe i wosk pszczeli, a także aromaty, wyciągi roślinne i ekstrakty z pereł zapewniające jej estetyczne właściwości .Wszystkie one mogą stanowić elementy pomadki. Pamiętajmy jednak, by unikać produktów, które zawierają alkohol, który dodatkowo wysusza usta i zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień.

Jeżeli zmagamy się z problemem suchych, spierzchniętych lub popękanych ust zastosujmy poniższe rady:

1. Ukojenie zapewni regenerujący peeling z miodu. Grubą warstwę skrystalizowanego pszczelego miodu nakładamy na usta i wykonujemy delikatny masaż warg. Pamiętajmy również o nałożeniu go w kącikach ust, co uchroni nas przed powstawaniem nieestetycznych zaczerwień.

2. Jeżeli zmagamy się z problemem suchego naskórka skorzystajmy z właściwości cukru. Smarujemy usta balsamem a następnie nakładamy na niego kryształki cukru i wykonujemy masaż peelingujący. Dodatkowa ochronę zapewni nam gliceryna – kilka kropel wklepanych w wargi uchroni je przed utratą wody.

3. Regeneracja popękanych ust wymaga zaś użycia maści z witaminami A i E, którą nakładamy przed każdą aplikacją pomadki lub błyszczyka.

4. Uodpornienie ust na mechaniczne podrażnienia, a tym samym nadanie im intensywnej barwy zapewni masaż wykonany… szczoteczką do zębów. Należy posmarować usta cienką warstwą miodu i wykonać zabieg.

Nie zapominajmy zatem, by przed każdym wyjściem z domu smarować usta preparatem ochronnym, wystrzegać się oblizywania warg na mrozie, a także przygryzania ich zębami. Przestrzegając tych wskazówek będziemy mogły w pełni cieszyć się urokami zimy.

Komentarze