Geny mogą uprzedzić nas przed nowotworem

Data opublikowania: 13.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Geny mogą uprzedzić nas przed nowotworem została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Nowotwór a badania genetyczne? Istnieje między nimi więź! Dzięki najnowszej technologii ukrytej w testach genetycznych można określić ryzyko zachorowania na nowotwór. Należy pamiętać, że zwiększenie ryzyka nie świadczy i nie przesądza o zachorowaniu na nowotwór.

geny3

Wykrycie trzech bardzo groźnych mutacji genów może nam pomóc przy określeniu ryzyka zachorowania na raka. W przypadku nowotworu piersi mowa tu o: BRCA1, BRCA2, CHEK2, CYP1B1, NBS1. Dywagacje polegają na tym, że im więcej tych mutacji będzie wykrytych tym większe jest ryzyko zachorowania na raka piersi.

geny1

To prawda, że kobiety u których ktoś bliski z rodziny miał raka piersi mogą być nosicielkami groźnego genu. To aż 50% mutacji BRCA1 (które odpowiedzialne są za raka piersi) zdarza się u kobiet, które nie potwierdzają, by w ich rodzinie ktoś chorował na nowotwór. Według Jana Lubińskiego (profesor genetyki) w Polsce żyje ponad 100 tysięcy kobiet, które są nosicielkami zmutowanego genu BRCA1. Między innymi dlatego zaleca się wszystkim młodym kobietom wykonanie badań na obciążenie genetyczne organizmu.

Gdy już wiesz, że jesteś obciążona genetycznie możesz zacząć działać w celu zapobiegania zachorowaniu. Do takich praktyk zaliczane są częstsze niż zazwyczaj wizyty u lekarza, częstsze wykonywanie USG. To umożliwi wczesne wykrycie guzka, natychmiastowe działanie – usunięcie go i skuteczne wyleczenie (poprzez naświetlania, hormonoterapię, leki molekularne). Gdy wykryje się raka piersi we wczesnym stadium (wyłączając przerzuty do węzłów chłonnych) istnieje aż 90 % szans na całkowite wyleczenie z tej choroby.

geny2

Gdzie należy się zgłosić, by przebadać się pod kątem genetycznym i określenia ryzyka zachorowania na nowotwór? Do poradni genetycznej, dla przykładu w jednej z klinik onkologicznych, na uniwersytecie medycznym. Gdy jeden z członków Twojej rodziny chorował na nowotwór piersi masz prawo dostać od ginekologa skierowanie na bezpłatne badania.

Foto: http://g.gazetaprawna.pl, http://d.webgenerator24.pl, http://polki.pl

Komentarze