Histeroskopia – nowoczesne badanie endoskopowe

Data opublikowania: 6.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Histeroskopia – nowoczesne badanie endoskopowe została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Poprzez badanie histeroskopii można wykryć guzki, mięśniaki, polipy, zrosty oraz inne zmiany w obrębie macicy. Nie zwlekaj, gdy dotyczą Cię plamienia, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, przerost błony śluzowej. Jak przygotować się do histeroskopii?

histeroskopia1

Nieprawidłowości związane z drogami rodnymi dotykają kobiety po 45 roku życia. Wtedy to spada poziom hormonów. Histeroskopia staje się wtedy badaniem rutynowym. To oglądanie wnętrza macicy poprzez wziernik.

Jest kilka warunków wykonania badania histeroskopii. Wśród nich jest prawidłowy wynik badania bakteriologicznego, cytologia, morfologia, parametry krzepnięcia, oznaczenie przeciwciał na zapalenie wątroby oraz HIV.

histeroskopia3

Najlepiej przez dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem badania nie przyjmować leków rozrzedzających krew: aspiryny, heparyny, ibuprofenu, walfaryny i innych. Zabieg diagnostyczny będzie wykonywany w warunkach szpitalnych. Przez około sześć godzin przed zabiegiem nic nie pij i nie jedz. Weź ze sobą dowód osobisty, skierowanie, dowód osobisty i teczkę z dokumentami (wypisy szpitalne i wyniki).

Po zarejestrowaniu w izbie przyjęć będziesz musiała się przebrać w koszulkę z frazeliny, na sali zabiegowej anestezjolog poda znieczulenie, zazwyczaj jest to krótkotrwała narkoza. Wtedy rozpoczyna się zabieg histeroskopem – cewnikiem z narzędziem chirurgicznym, kamerą i źródłem światła i podłączeniem do monitora. By rozciągnąć ścianki macicy podczas zabiegu do jej wnętrza wprowadzany jest dwutlenek węgla lub płyn. Badanie najdłużej trwa do pół godziny. Po wybudzeniu możesz być senna przez kilka godzin, mimo narkozy krótkotrwałej.

histeroskopia2

Gdy po odbyciu zabiegu nie pojawią się intensywne krwawienia bądź dolegliwości jeszcze tego samego dnia wrócisz do domu. Wtedy powinnaś zrezygnować z prac domowych, nie podnosić ciężkich rzeczy, ponieważ to mogłoby spowodować krwawienie. Gdy lekarz pobrał wycinki endometrium przepisze Ci antybiotyk. Wynik badania otrzymasz po dwóch do trzech tygodni. Zapisz się od razu do ginekologa, by zinterpretował on wyniki badań histopatologicznych.

Ginekologowi, który dokonał zabiegu należy zgłosić wszelkie nagłe pogorszenie naszego stanu zdrowia oraz bóle w okolicy dolnej partii brzucha i krwawienia utrzymujące się ponad trzy dni.

Foto: http://www.gabinetharmonia.pl, http://centrummamaija.pl, www.gabinetharmonia.pl

Komentarze