Historia kobiecości – trencz

Data opublikowania: 6.10.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

 

Historyczne początki tego popularnego modelu  na początku nie wskazywała na to, że stanie się on tak popularny. Niegdyś nosiły go gwiazdy kina – dziś gości w szafie każdej elegantki.

 

Trencz stał się prawdziwym modowym odkryciem. Służył zarówno kobietom i mężczyznom, a projektant, który go stworzył doczekał się prawdziwej sławy, nie wspominając już o majątku. Wszystko zaczęło się początkiem XX stulecia, kiedy to angielskie wojsko zaczęło przygotowywać się do deszczowej wiosny. Ich zajęcia wymagały noszenia lekkiego i wytrzymałego okrycia, które sprawdzi się w okopach, będzie chronić przed kurzem, pyłem i wilgocią.

Thomas Burberry, brytyjski projektant specjalnie na potrzebę angielskiej armii w 1901 roku stworzył płaszcz z nieprzemakalnego materiału zwanego gabardyną, sięgający za kolano i przewiązywany w pasie. Nazwa trencz pochodzi od nazwy … żołnierskich okopów (od angielskiego wyrazu tench – okop)! Trencz zaczynał więc modową karierę jako męska część garderoby lecz szybko pokochały go także przedstawicielki płci pięknej. Upodobaniem darzyły go szczególnie gwiazdy kina lat czterdziestych i sześćdziesiątych – Marlena Dietrich, Audrey Hepburn, która nosiła go w “śniadaniu u Tiffaniego” a także Elizabeth Taylor, Catherine Deneuve.

Po kilku latach zmniejszonego zainteresowania fasonem boom na trencz wybuchł nagle w latach 90. Kobiety ponownie zaczęły go nosić, ponieważ nadawał sylwetce nieco surowego wyglądu, a jednocześnie pozwalał na zachowanie dziewczęcej delikatności – szczególnie w zestawieniu ze zwiewnymi sukienkami i jeansami.

Victoria Beckham, Kate Moss, Kate Beckinsale, Katie Holmes – to nazwiska tylko niektórych gwiazd uznawanych za ikony stylu, które z powodzeniem włączają trencz do swych stylizacji zarówno codziennych jak i tych przeznaczonych na wielkie wyjścia.

Synonimem luksusu stał się trencz w charakterystyczną czarno – czerwono – beżową kratę pochodzący z domu mody Burberry. Z powodzeniem trend ten jest lansowany także w kolekcjach Michaela Korsa, Hermesa, Marca Jacobsa, Alberta Ferreti. Trudno zliczyć jego interpretacje – materiały począwszy od skóry skończywszy na plastiku, fantazyjne kolory. Nie wspominamy już o popularnych sieciówkach, gdzie wariacje na temat tego rodzaju płaszcza można znaleźć w cenach znacznie bardziej odpowiadających zwykłym śmiertelniczkom.

Jak nosić trencz, by wyglądać dobrze?
Tegoroczna jesienna aura jest wprost wymarzona dla fanek trenczu. Załóż wygodne jeansy rurki, dobierz do nich baletki i odpowiednie dodatki – stonowaną apaszkę, rękawiczki, kapelusz. Na topie są także broszki w kształcie kwiatu, które możesz wpiąć w płaszcz. W ten rodzaj garderoby warto zainwestować – doskonale modeluje sylwetkę, ukrywa zbyt szerokie biodra i masywne uda, a przede wszystkim jest zawsze modnym klasykiem.

 

Komentarze