Jak mieć szczęśliwe dziecko?

Data opublikowania: 30.04.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Jak mieć szczęśliwe dziecko? została wyłączona,
Autor: Wioleta Nowicka

rodzinaDziecko to największy SKARB każdego rodzica. Pragną, aby wychowywało się w domu, gdzie jest miłość i zgoda. Chcą dać mu wszystko to, żeby było szczęśliwe i bezpieczne.

 

Potrzeby dziecka

 

Dziecko najszybciej i najintensywniej rozwija się w ciągu pierwszych trzech lat życia. Wtedy potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicami i spełnienia jego podstawowych potrzeb. Dziecko w każdym wieku najbardziej potrzebuje bezpieczeństwa, akceptacji i miłości. Wszystko to dostaje, kiedy jest przytulane, docenianie i chwalone. Przytulanie to jedna z najważniejszych emocjonalnych potrzeb. Dziecko pragnie i żąda bliskości rodziców, ponieważ wtedy czuje się kochane i bezpieczne. Przytulanie to gwarancja jego prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego, dlatego trzeba robić to jak najczęściej. Przytulając mówimy: „jestem przy Tobie, zależy mi na Tobie i kocham Cię” za jednym razem. Przytulanie to także oznaka akceptacji i wspierania go w trudnych i radosnych chwilach. „Im więcej dotyku człowiek doświadcza w okresie dzieciństwa, tym będzie spokojniejszy w życiu dorosłym.” – M. Sundelrand.

 

dziecko

 

Podobnie jest z chwaleniem. Najprościej jest dziecko ukarać i wyliczyć, co robi źle albo, czego jeszcze nie umie. Ciągłe krytykowanie dziecka sprawia, że wpada w kompleksy oraz ma niską samoocenę. Prawdą jest, że krytyka jest potrzebna, ponieważ zbliża do doskonałości, jednak tak działa tylko „zdrowa krytyka”. Dziecko trzeba chwalić i doceniać jego postępy, bo wtedy czuje, że potrafi coś zrobić i ma talenty.

 

Swoboda błądzenia

 

„Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy.” – Janusz Korczak. Dzieci trzeba wspierać w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Trzeba także pozwolić im na błądzenie, żeby same osiągnęły cel i nabyły nową umiejętność i sukces. Trzeba je ciągle motywować i mówić, że porażka uczy, że nie można się poddawać.

 

 

Korczak podsumowuje: „wychowanie dziecka to zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli.”

 

foto: www.superstary.pl i www.tatento.pl

Komentarze