Jak uchronić dziecko przed infekcjami w czasie roku szkolnego?

Data opublikowania: 24.10.2013,
Komentarze: Możliwość komentowania Jak uchronić dziecko przed infekcjami w czasie roku szkolnego? została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

dzieckoszkola

Dzieci bardzo cieszą się na spotkanie ulubionych kolegów i wspólne spędzanie czasu w szkole. Jednak rodzice nie są zachwyceni tym, że dziecko przebywa wśród rówieśników tylko z jednego powodu – wirusy i infekcje jesienno-zimowe. Rodzice obawiają się, że dziecko „coś podłapie”. Dlatego też postanowiliśmy poradzić co należałoby zrobić, by w miarę możliwości uchronić malucha przed chorobą.

Po pierwsze trzeba przyznać, że wszystkich chorób na pewno nie da się uniknąć. Możemy tylko zadbać o odporność, by choroby nie pojawiały się często i  miały lżejszy przebieg. Rzeczywiście zimniejsze pory roku sprzyjają infekcjom – w lato, gdy dzieci więcej się ruszają, dodatkowo jedzą świeże i zdrowe warzywa i owoce. Dlatego lepiej przewidzieć, że kiedy dzieci będą przebywały częściej w zamkniętych pomieszczeniach, np. w szkole, warto wzbogacić dietę dziecka w wartościowe produkty, które nie dość, że dostarczą odpowiednią dawkę energii młodemu człowiekowi, pomogą mu uodpornić mały organizm.

Bardzo ważnym produktem diety są produkty mleczne – sery, jogurty, kefiry itp. Specjaliści radzą, by dzieci spożywały co najmniej trzy produkty mleczne dziennie, a rodzice dwie. Co ważne, gdy nasza dieta będzie wzbogacona o produkty mleczne będziemy mieli silniejsze kości i stawy, tak niezbędne do funkcjonowania. Błędem rodziców jest to, że nie podają dzieciom produktów mlecznych w obawie, że te uczulą dzieci. Gdy najmłodsi nie będą spożywali białka w tej postaci, może to doprowadzić do niedoboru wapnia.

Oprócz uzupełniania pokarmów w białko, należy zadbać o produkty przypominające słodycze z odpowiednią dawką witamin, między innymi witaminą C.

W celu ochrony dzieci przed bakteriami należy wyposażyć plecak w żel antybakteryjny przystosowany do użytku przez dzieci. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy ile bakterii może istnieć na naszych pozornie czystych rękach.

Co najważniejsze – nie należy przegrzewać dziecka! To najczęstszy błąd przy ubieraniu i szykowaniu dziecka do szkoły. Starajmy się, by ubiór był wygodny i warstwowy – ubierajmy dziecko na tzw. cebulkę.

Foto: http://m.wm.pl

Komentarze