Jane Eyre

Data opublikowania: 19.10.2011,
Komentarze: 2,
Autor: Kasia

Film o miłości działającej jak narkotyk zagościł niedawno na ekranach naszych kin. Powstał on na podstawie powieści Charlotte Bronte, która ukazała się w 1847 roku. Okazuje się, że twórcy filmów bardzo chętnie sięgają po historie zaczerpnięte z historii literatury romantycznej.

Prowincjonalna, XIX wieczna Anglia. Jane Eyre, w którą wcieliła się znana z “Alicji w krainie czarów” Mia Wasikowska jest sierotą wychowywaną przez wujostwo, które nie okazuje jej zbyt wielkiej życzliwości. W wieku 10 lat zostaje ona wysłana do ośrodka z internatem. Tam uczy się pilnie, by w przyszłości móc zostać guwernantką. Tak też się staje – młoda Jane trafia do posiadłości Edwarda Fairfaxa Rochestera (w tej roli Michael Fassbender). Znajduje tu spokój i poczucie bezpieczeństwa,szybko zaprzyjaźnia się z córką swego chlebodawcy. Odkrywa też przerażający sekret pana Rochestera…

Moc filmu polega na ukazaniu potęgi wiary w miłość. Mimo, iż Edwardowi Rochesterowi trudno zaufać, Jane oddaje mu swoje serce bez reszty. Obraz przedstawia nie tylko rozterki miłości ale także starcie dwóch charakterów i osobowości, a także pragnień, tajemnic i marzeń.

Na uwagę zasługuje kreacja Mii Wasikowskiej, która intuicyjnie oddaje namiętności, jakie szarpią główną bohaterką, mistrzowskie zdjęcia, wychwytujące zalety pięknych, angielskich przestrzeni i nastrojowa muzyka autorstwa Dario Marianelli.

Komentarze