Jeziora, baseny – tam bakterie na nas czyhają

Data opublikowania: 2.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Jeziora, baseny – tam bakterie na nas czyhają została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Podczas letniego wypoczynku często wybieramy się popływać na basen lub całą rodziną pakujemy się i jedziemy na całe popołudnie nad jezioro. Jest to sposób na wspólne spędzanie czasu i zabawę w wodzie. Jednak czy zdajemy sobie sprawę?

basen2

Woda znajdująca się w basenie może zawierać najrozmaitsze bakterie. Wśród nich znajdują się bakterie kałowe – E.coli. A to dlatego, że żadna metoda dezynfekcji nie działa na nie natychmiast. Niestety, gdy w basenie pływa osoba, która niedawno miała biegunkę – w wodzie zapewne pojawią się E.coli. Chlorowana woda nic nie daje – czyhają na nas Cryptosporidium. To pierwotniaki, wywołujące infekcje pokarmowe. Innymi bakteriami są tzw. legionelli, które wywołują chorobę legionistów objawiającą się ciężkim zapaleniem płuc – kaszel, wysoka gorączka, duszności, bóle mięśni i głowy. Te objawy pojawiają siępo około 10 dniach od kontaktu z wodą, w której były legionelli. Pluskanie w basenie może też być przyczyną przewlekłych infekcji uszu,jeśli po pływaniu niedokładnie je osuszymy. Warto dodać, że chlor zawarty w wodzie basenu spłukuje z naszych włosów i skóry ochronny płaszcz lipidowy – to działa na nie niekorzystnie. Zawsze używaj obuwia basenowego – niedostateczna higiena może stwarzać ryzyko pojawienia się grzybicy stóp.

basen1Czytaj także: http://kobietasukcesu.pl/zdrowy-urlop/

kąpielisko

Bardzo frapującym faktem jest to, że co piąty kąpiący się w otwartych kąpieliskach – oddaje mocz do wody… ten bardzo niehigieniczny zwyczaj zwiększa ryzyko zakażenia chorobotwórczymi bakteriami. Niestety w nieprzebadanej wodzie można podłapać jakiegoś pasożyta. Szczególnie narażone na taką sytuację są dzieci, które pływając dużo częściej od dorosłych połykają wodę. Kąpiel w wodzie z zakwitami kończy się przeważnie kończy się wysypką skórną i pęcherzami (na przykład wargi, czy miejsca pod kostiumem). Występują też łzawienia, katar, a nawet duszność. Połknięcie wody z zakwitem może doprowadzić do zatrucia pokarmowego.

Foto: http://gliwice.fotopolska.eu, http://wichrowe.info, http://www.tiger.edu.pl

Komentarze