Katharine Hepburn

Data opublikowania: 18.05.2012,
Komentarze: 2,
Autor: Werr

Odważna, wyzwolona, silna. Katharine Hepburn to ikona starego dobrego, hollywoodzkiego kina. Nagradzana za swoje role w różnego rodzaju produkcjach, zgarnęła między innymi cztery statuetki Oscara przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową w kategorii Najlepsza Aktorka.

Przyszła na świat 12 maja1907 roku w Hartford, jako drugi owoc związku doktora Thomasa Norvala Hepburna i Katharine Hepburn, feministki walczącej o prawa kobiet. Jako młoda dziewczyna gwiazda przeżyła wielką traumę – śmierć ukochanego brata, który zginął w tragicznych okolicznościach. Odbiło się to na jej psychice do tego stopnia, że przez jakiś czas później używała jego daty urodzenia (8 listopada) zamiast własnej.

Obydwoje rodzice zachęcali Katharine do poszerzania horyzontów, rozwijania umiejętności i zdobywania wiedzy, co dziewczyna wzięła sobie do serca. Uczęszczała do Bryn Mawr College, a po jego ukończeniu w 1928 roku zapałała miłością do aktorstwa i w wieku dwudziestu jeden lat, zaczęła otrzymywać role i rólki w broadway’owskich produkcjach. Już w 1932 roku podpisała kontrakt z firmą RKO i wzięła udział w takich realizacjach, jak Bill of Divorcement oraz Little Women, za którą zebrała mnóstwo pochlebnych recenzji.

Katharine mimo iż była aktorką bardzo zdolną, nie była osobą o łatwym charakterze. Jej silne i zarazem niezależne usposobienie czyniło z niej personę trudną. Odmawiała grywania banalnych ról, udzielania wywiadów, pozowania w blasku fleszy i noszenia makijażu. Swoja autonomię wyrażała także poprzez strój. Co więcej – Katharine Hepburn podziwiał sam Calvin Klein, który bardzo cenił sobie to, z jaką swobodą i odwagą prezentowała swój styl życia. Męskie spodnie? Na dobre do damskiej szafy weszły dopiero w latach 80., ona nosiła je już pół wieku wcześniej – w latach 30. Tą zmarłą w 2003 roku aktorkę Rada Amerykańskich Projektantów Mody uhonorowała nagrodą, a wspomniany wyżej Klein wychwalał Hepburn jako: ciężko pracującą i niezależną kobietę, która zawsze miała odwagę, by czuć się swobodnie.

Wracając do jej filmografii, głośną rolą była rola Tracy Lord w Filadelfijskiej opowieści. Także za nią na Hepburn posypały się pochlebstwa i kolejne nominacje. Z myślą o niej, dramatopisarz Philip Barry napisał kolejną rolę. Przedsiębiorcza Hepburn wykupiła prawa do tej realizacji, a następnie wróciła do Hollywood i tam sprzedała je wytwórni MGM z zastrzeżeniem swojego w niej udziału. W latach 40. na ekrany kin weszła filmowa wersja Filadelfijskiej opowieści, która okazała się hitem.

Samej Hepburn partnerował coraz częściej Spencer Tracy (zagrali razem w 9 filmach), który to z czasem stał się także partnerem życiowym aktorki przez 27 kolejnych lat. Tracy zmarł zaledwie dzień po ukończeniu ich ostatniego wspólnego filmu – Zgadnij, kto przyjdzie na obiad (1967). Za tą rolę otrzymała jednego ze swoich czterech Oscarów, pozostałe trzy to kolejno nagrody za postacie w filmach: Poranna chwała (1934), Nad złotym stawem (1968) oraz Lew w zimie (1981).

Po śmierci ukochanego nie porzuciła aktorstwa, choć zmniejszyła się ilość jej angażów w produkcjach światowego kina. W latach 90., mimo stwierdzonego schorzenia, nie spoczęła na laurach, lecz nadal brała czynny udział w życiu zawodowym. Wśród mężczyzn, którzy towarzyszyli jej na ekranie w okresie aktorskiej aktywności, poza Spencer’em Tracy’m, znajdziemy takie nazwiska, jak Cary Grant, Charlton Heston, James Stewart, Laurence Olivier oraz znakomity Humphrey Bogart.

Na koniec cytat, który oddaje charakter gwiazdy, jaką bezsprzecznie była Katharine Hepburn: Trzeba jakoś swoje życie przeżyć. Jeżeli chcesz utrzymać się na odpowiednim poziomie, nie masz wyjścia – musisz znaleźć jakiś ciekawy na to sposób. Nie znajdziesz go jednak, jeżeli tylko będziesz siedział na tyłku. Motywuje do działania, nieprawdaż?

Źródła: www.prlog.org, www.theredlist.fr, www.article.wn.com, www.art.com

Komentarze