Kilka słów o efektywności

Data opublikowania: 21.09.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

Żyjesz w ciągłym pędzie. Praca, dom, rodzina, nauka. Wstawanie z łóżka wcześnie rano i dziki pęd, by w zakorkowanym mieście zdążyć na czas do pracy staje się powoli Twoim rytuałem.

 

Jeżeli znajdujesz wolny dzień to wykorzystujesz go z myślą o swoich bliskich – robisz zakupy, odbierasz maile, telefony, domykasz tysiące niecierpiących zwłoki spraw. Jesz w biegu, a czas tylko dla siebie ograniczasz do obejrzenia wiadomości w telewizji. Czy ten tryb życia tak naprawdę Ci odpowiada?

 

Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi “nie” i ciągle nie możesz sprostać stawianym przed Tobą wymaganiom powinnaś zastanowić się nad swoją efektywnością. Z pewnością zasady poprawnego zarządzania czasem nie są Ci obce, jednak mimo wszystko zastanawiasz się jak poradzić sobie z nawałem obowiązków, jakie codziennie spoczywają na Twoich barkach. Mimo, iż pracujesz coraz ciężej to tym trudniej jest Ci podołać ze wszystkimi obowiązkami.

 

Jesteś człowiekiem, nie maszyną, więc nie porównuj swojej efektywności do pracy komputera. Multitasking jest świetny lecz tylko do pewnego czasu. Nie pozwól, by to życie sterowało Twoim poczuciem czasu i wydajnością. Naucz się kontrolować swój czas i dzielić obowiązki przy jednoczesnym pamiętaniu o tym, że potrzebujesz także chwili relaksu.

 

Żyjemy w pewnych cyklach. Niezależnie od tego, czy chcemy tego czy nie wpływa na nas pogoda, warunki atmorferyczne. Mamy noc i dzień, więc nie powinnaś zaburzać tego odwiecznego rytmu. Praca do późnych godzin pewno da rezultay, jednak nie będą one zadowalające nadłuższą metę, gdyż prędzej czy później Twój organizm będzie się domagał uzupełnienia odpowiedniej dawki snu.

 

Raz na pewien okres czasu przyda Ci się regeneracja organizmu, równie ważna co umiejętności techniczne i wykształcenie. Pracując na skraju wyczerpania i nie odnawiając źródeł potrzebnej do życia energii prędzej czy później się wypalamy. Aby zregenerwać swoje siły czasami nie wystarczy dwutygodniowy urlop i odcięcie się od telefonu komórkowego. W pewnym etapie życia niezbędnym może okazać się sięgnięcie po pomoc specjalisty. W Internecie z łatwością można odnaleźć szkoły coachingu, które szkolą m.in. w sposobie wpłynięcia na efektywność, motywację i zarządzanie czasem.

 

Pamiętaj o tym, że na Twoją efektywność wpływają także inne czynniki, nie tylko praca. Człowiek jest skomplikowaną maszyną, działającą w sferze emocjonalnej, duchowej, mentalnej. Jeżeli wszystkie obszary ze sobą współgrają jesteśmy w stanie poprawnie funkcjonować. Jeżeli zostanie zaburzony ten ład dochodzi do frustracji, problemów, rozmaitych zaburzeń i innych sferach życia.

Drogie czytelniczki, czy macie swoje własne, sprawdzone sposoby na zwiększenie efektywności? Czekamy na wasze opinie.

Komentarze