Kolejne dziecko – kiedy?

Data opublikowania: 18.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Kolejne dziecko – kiedy? została wyłączona,
Autor: Wioleta Nowicka

kolejne dzieckoBezinteresowna i bezgraniczna – taka jest miłość rodzicielska. Kiedy na świecie pojawia się pierwsze dziecko, niektórzy marzą o następnym, a inni kończą na jedynaku.

 

PORA NA DZIECKO

 

Decyzja o dziecku często jest przekładana, ponieważ rodzice mają problemy mieszkaniowe i finansowe. Nie mają stałej i dobrze płatnej pracy oraz dużego mieszkania, więc rezygnują z dziecka, przynajmniej przez jakiś czas. Czasem jednak to tylko wymówki, ponieważ zawsze może być lepszy moment. Jest wiele powodów, żeby odłożyć decyzję o dziecku: nowa praca i studia, kariera i budowa domu. Pod względem medycznym najlepsza pora na dziecko to czas do 35. roku życia. Im dłużej odkładamy decyzję, tym trudniej zajść w ciążą i istnieje większe ryzyko przedwczesnego porodu i chorób genetycznych. Poza tym młodsza mama, ma w sobie więcej energii i kreatywności.

 dziecko

 

PRAWDZIWE HISTORIE

 

 

Mamy mają różne zdanie na temat pojawienia się kolejnego dziecka. „synek ma 9 miesięcy, a w czerwcu urodzi mi się drugie dziecko, tym razem córeczka. Uważam, że dzieciom łatwiej się dogadać, kiedy nie ma między nimi za dużej różnicy wieku. Z kilkoma jest ciężko, jednak przyjemnie patrzy się na rodzeństwo” – uważa mama na forum. Poza tym dzieci w podobnym wieku lepiej się rozumieją i mają podobny poziom umiejętności. Druga mama twierdzi, że najlepsza różnica wieku między rodzeństwem to od roku do 3 lat. Starsze jest odchowane i pomoże. Kolejna mama uważa, że najlepsza, jest różnica sześciu lat, ponieważ kiedy dziecko idzie do przedszkola, mamy czas dla kolejnego maleństwa i chwilę dla siebie. Jednak w życiu bywa różnie i czasem mimo chęci nie ma się z kim zaplanować i wychowywać dzieci: „mam 25 lat i nie mam jeszcze chłopaka. Zanim kogoś poznam, pobędę z nim i wyjdę za mąż to upłynie trochę czasu.”

 

drugie dziecko

Kolejna mama na forum opisuje swoją historię: przez pierwsze 3 lata nie wyobrażałam sobie drugiej ciąży, przez kolejne 3 była kariera. 6-letnia córka powiedziała, że jest jej przykro, że nie ma rodzeństwa i wtedy zrozumieliśmy, że nie możemy jej tego zrobić. Po dziesięciu miesiącach zostaliśmy ponownie rodzicami – Antoś ma 6 miesięcy i jest młodszy od swojej siostry o 7 lat. Na razie są w siebie wpatrzeni. Córka bardzo mi pomaga.” Nie wszystkie mamy planują kolejne dziecko od razu po pierwszym, gdyż chcą odchować pierwsze. Ale lepiej nie czekać za długo, ponieważ z czasem „ciężko jest się zmobilizować.” – dodaje kolejna mama.

 

foto: wiadomosci.wp.pl, biznes.onet.pl i dzieci.pl

Komentarze