Nie lekceważ wody w kolanie

Data opublikowania: 19.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Nie lekceważ wody w kolanie została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

To objaw urazu lub poważnego schorzenia. Staw kolanowy jest bardzo dobrze wzmocniony i należy do bardzo wrażliwych spośród innych stawów w naszym organizmie. Stawy kolanowe mają za zadanie umożliwić nam poruszanie się, ale też dźwigają cały ciężar naszego ciała (często obciążonego dodatkowymi kilogramami – na przykład zakupami).

kolano1

Woda w kolanie to wysięk płynu produkowanego przez błonę maziową. Nadmierna produkcja płynu jest spowodowana pojawiającym się stanem zapalnym, który może być powikłaniem: przeciążeni stawu (wodę w kolanie mają osoby uprawiające sport lub osoby z nadwagą); urazy (zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenie struktur wewnętrznych kolana); niektóre choroby stawów (reumatoidalne zapalenie stawów).

kolano3

Są domowe sposoby, by zmniejszyć obrzęk i ból do czasu wizyty u lekarza. Należy ułożyć nogę, by kolano znajdowało się powyżej biodra. Rób zimne okłady – kostki lodu włóż do woreczka lub ręcznika i kładź na nodze na około dwadzieścia minut. Pamiętaj, by nigdy nie przykładać kostek lodu bezpośrednio na kolano. Po odczekaniu dwudziestu minut z przyłożonym kompresem możesz założyć opaskę elastyczną, usztywniającą staw i chroniącą przed uszkodzeniami. Na siniaki na opuchliźnie pomoże maść z arniki (można ją zakupić bez recepty).

kolano2

Musisz udać się do specjalisty lekarza, który obejrzy bolące kolano. Zdecyduje on, czy konieczne będą skierowania na badania dodatkowe: USG, RTG, rezonans magnetyczny. Może być konieczna punkcja stawu – ściąganie płynu z kolana jałową igłą przy znieczuleniu miejscowym. Taki zabieg wymaga kilku powtórzeń, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Nie lekceważ objawu jakim jest woda w kolanie – pamiętaj, że staw kolanowy to podstawowy narząd ruchu szkieletu człowieka.

Foto: http://fimedica.pl/, http://omed.com.pl, http://ws2-media2.tchibo-content.de

Komentarze