Mama i córka – więź nierozerwalna

Data opublikowania: 22.09.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

 

Relacje matki i córki to najważniejszy związek dla każdej kobiety. Dzięki niemu można wynieść kilka ważnych przesłań ku świadomemu budowaniu swojej kobiecości.

 

Kiedy kobiecie rodzi się córka ma ona poczucie, że sama rodzi się na nowo. W zależności od tego, jaką postawę przyjmie może być to dla niej początkiem nowej, fascynującej lub stresującej drogi – wszystko zależy od tego, jakie relacje kobieta miała z własną matką.

Dla małego dziecka mama jest bytem wszechmocnym. Maluch patrzy, podziwia, jej słowa są przyjmowane bez krytyki. Z wiekiem poczucie się zmienia. Społeczeństwo ukształtowało model życia, zgodnie z którym rola matki naznaczona jest piętnem bycia troskliwą strażniczką ogniska domowego. Z jednej strony bycie matką nobilituje, z drugiej zaś obarczone jest rozmaitymi wymogami. Matka pragnie przede wszystkim, by jej córka była szczęśliwa, akceptowana, a przede wszystkim – by nie popełniała błędów z przeszłości jej samej.

W tym momencie zaczynają się schody. Dojrzewające dziewczęta z reguły robią dokładnie odwrotnie, niż oczekują od nich rodzice. Okazuje się, że przekazy matki wcale nie gwarantują powodzenia, ponieważ życie w XXI wieku nie polega na tym, by być grzeczną, ułożoną i spokojną.

 

Matka chce jak najlepiej przygotować córkę do dorosłego życia – ucząc gotować, prać, troszczyć się o innych. Zdarza się jednak, że pragnienia bycia ideałem stworzone przez matkę powodują, że prawdziwe cele córki przestają się liczyć. Jak wiadomo, gdy ludzie przestają się komunikować, żaden kompromis nie może dojść do skutku. Córka zaczyna ukrywać przed matką swój wewnętrzny świat, a matka coraz bardziej ją kontroluje. To pierwsza faza konfliktu.

Najwięcej problemów powstaje w okresie dojrzewania – wtedy to córka rozkwita, matka natomiast zbliża się do menopauzy. Duże znaczenie ma tutaj udane życie rodzinne – jeżeli matka ma dobre relacje z partnerem, poukładane życie osobiste to nie ma potrzeby kontrolować córki.

 

Powszechnie panuje przekonanie, że córka nawiązuje dobry kontakt z matką, gdy sama wchodzi w dorosłe życie i rodzi dziecko. To prawda. Córka wchodząca w rolę matki zaczyna dostrzegać, to co przekazywała jej rodzicielka, zaczyna się z nią identyfikować. Pojawia się wspólna płaszczyzna porozumienia, ponieważ obie kobiety czują się wobec siebie równorzędne.

 

Oczywiście nie jest możliwa kompletna zgodność z poglądami rodzica. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, co jest spadkiem po matce, a co własnym, świadomie zbudowanym poglądem. Nie należy bezkrytycznie odrzucać bliskich nam autorytetów – raczej czerpać z nich to, co według nas jest wartościowe.

W dorosłym życiu wiele będzie zależeć od obrazu matki, jaki kobieta nosi w sobie. W chwilach podejmowania decyzji, nie tylko związanych z macierzyństwem warto powołać się na obraz matki noszony w zakamarkach swojej duszy – tego wszystkiego, co można zapamiętać z perspektywy dziecka.

Odwiedzono dla fraz:

  • cytaty o córce
  • cytaty mama i córka
  • matka i córka cytaty
  • mama i córka cytaty
  • dojrzewająca córka
  • cytaty o matce i córce
  • mama i córka

Komentarze