Modny orkisz

Data opublikowania: 21.10.2011,
Komentarze: 1,
Autor: Kasia

Ostatnimi czasy wiele się o nim mówi, a pieczywo tworzone z orkiszu jest hitem wśród osób pragnących zdrowo się odżywiać. Czy słusznie?

 

Orkisz jest prastarym zbożem, uprawianym już w czasach starożytnych na Bliskim Wschodzie i krajach Morza Śródziemnego. Nasi przodkowie doceniali jego własciwości – dawał siłę, sprawność fizyczną, a nawet inteligencję. Ciekawostką jest, że w starożytnym Rzymie stanowił posiłek dla … gladiatorów.

 

Prawdziwie popularnością cieszył się orkisz w średniowieczu dzięki niemieckiej zakonnicy Hildegardzie, mistyczki i badaczki natury, badającej wplyw roślin na ludzki organizm. Dostrzegła ona, że zboże ma działanie krwiotwórcze, budujace mięśnie i rozweselające. Zalecała ona, by orkisz dodawać do każdego posiłku.

 

W Polsce orkisz uprawiano w dużej ilości po II wojnie światowej, głównie na terenach podgórskich, aż do lat osiemdziesiątych, kiedy większe zainteresowanie nim okazano na zachodzie Europy.

 

Obecnie lekarze przekonują, że systematyczne spożywanie produktów z orkiszem wpływa pozytywnie na zdrowie, daje uczucie sytości oraz zapewnia dobre samopoczucie. Można spożywać go pod postacią chleba, makaronów, płatków i otrębów, a nawet kawy lub piwa. Nadaje się świetnie do przyrządzania z niego klusek, naleśników, pizzy, masła, zupy.

 

Orkisz cechuje łagodny, przyjemny smak. Mamy pewność, że nie jest poddawany procesowi modyfikacji, gdyż jest odporny na mutacje genetyczne.

Zalety spożywania orkiszu:

  • dieta orkiszowa obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiega kamicy nerkowej, wzmacnia narządy zmysłu
  • diabetycy dzięki orkiszowi mogą zażywać insulinę w mniejszych ilościach
  • kawa orkiszowa poprawia trawienie, działa lekko przeczyszczająco i przeciwalergicznie
  • piwo orkiszowe posiada działanie wzmacniające
  • krążenie krwi można usprawnić wypełniając poduszki i materace orkiszem – poprzez naturalny masaż napięcie ciała zostanie zredukowane, ustąpią też problemy ze snem i bóle reumatyczne

Komentarze