Najzdrowszy? Makaron!

Data opublikowania: 9.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Najzdrowszy? Makaron! została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Makaron to źródło białka łatwo przyswajalnego i złożonych węglowodanów, z których – jak twierdzą eksperci – powinno pochodzić około 70 % dziennej dawki energii. Jak wybrać makaron, by był on mniej tuczący i nadal posiadał wysoką wartość energetyczną?

makaron1

Krajanki, nitki i żółte zwoje makaronu apetycznie wyglądają, ale nie są one zdrowsze od suszonego makaronu. Miękki makaron bardziej tuczy i szybciej się psuje – przechowywać go można tylko przez dwa tygodnie, jeśli nie krócej.

makaron2

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia – biegasz, ćwiczysz, pływasz – możesz jeść makaron nawet dwa razy na dzień. Wybieraj makarony razowy i z pełnego ziarna. To właśnie dzięki tym porcjom stężenie cukru we krwi będzie utrzymywało się na tym samym poziomie, a zwiększona zostanie produkcja glikogenu – substancji wykorzystywanej przez organizm w czasie natężonego wysiłku fizycznego. Dzięki zjedzeniu makaronu, organizm ma wysoką wydolność przez duże rezerwy glikogenu.

makaron4

Makarony z mąki gryczanej i ryżowej znajdziesz w sklepach dobrze wyposażonych. Możesz też tam znaleźć lekkostrawne i bogate w substancje odżywcze makarony sojowe oraz z fasoli mung, polecane również osobom, które mają uczulenie na białko jaja kurzego.

Sposób gotowania jest najważniejszy, gdy chcesz obniżyć poziom cukru we krwi. Nie należy rozgotowywać makaronu. Spróbuj przyrządzić go al. dente – czyli lekko twardy, ponieważ jego indeks glikemiczny jest mniejszy, niż tego przegotowanego.

makaron3

Gdy masz zaparcia możesz trzymać się dwóch zasad jeśli chodzi o makaron. Pierwsza: wybieraj tylko pełnoziarnisty makaron – żytni, z mąki razowej, orkiszowy (nieprzetworzone ziarna pszenicy). Druga: dodawaj do potraw z makaronem mnóstwo wysokobłonnikowych warzyw: brokułów, szpinaku, szparagów, papryki, natkę pietruszki, bazylię, kolendrę, oliwki, suszone pomidory.

Foto: http://foodmag.pl, http://www.kuchniaplus.pl, http://www.runners-world.pl, http://img441.imageshack.us

Komentarze