Nauczmy się żyć z książką!

Data opublikowania: 11.10.2013,
Komentarze: Możliwość komentowania Nauczmy się żyć z książką! została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Czytanie książekPonad połowa Polaków nie czyta w ogóle. Jak zaradzić problemowi, który zadręcza miliony?

Są dwie grupy Polaków – ci, którzy czytają ponadprogramowo oraz ci, którzy nie czytają w ogóle. Czy nie lepiej by było, gdyby wszyscy czytali po równo? Akcja promocyjna znana w całym kraju – „Cała Polska czyta dzieciom” pomogła niejednej rodzinie w wyrobieniu nawyku czytania bajek dzieciom codziennie przed snem. Jednak niektóre dzieci nie wiedzą o istnieniu bajek i nie wynika to z problemów finansowych rodziny. W dzisiejszych czasach gonimy za pracą, za karierą, na zakupy, do kina… A gdzie podziała się tradycyjna forma zdobywania wiedzy, bez użycia komputera? Książka zanika, a wraz z nią niestety nośniki informacji jakimi są gazety.

Czy Polska w miarę upływu czasu obudzi się? W dzisiejszych czasach tyle jest możliwości, by czytać. W większych miastach na skrzyżowaniach rozdawane są bezpłatne gazety. To metoda – „chcesz, czy nie chcesz i tak dostaniesz”. Szkoda, że część z tych gazet ląduje nienaruszona w koszach na śmieci. No ale taką mamy metodę. Co zrobić, by wyrobić w sobie nawyk czytania?

Prostą metodą jest czytanie pism, książek o tym, co lubimy. Może zraziliśmy się jakąś lekturą szkolną i nie chcieliśmy czytać, ponieważ wydawało nam się, że będzie to nudne i pozbawione sensu. Gdy poczytamy o czymś, co nas zainteresuje zaczniemy szukać więcej informacji na ten temat, choćby w Internecie – teraz wiele jest artykułów umieszczanych właśnie tu na stronach internetowych. Nie musicie więc wydawać pieniędzy. Wystarczy wpisać szukaną frazę w wyszukiwarkę i z pewnością pokażą się wyniki i serie artykułów na dany temat.

Jeśli w domu nie macie czasu na czytanie książki, prostym rozwiązaniem jest zabieranie jej do środków komunikacji miejskiej. Tam rzeczywiście dużo jest zapalczywych czytelników. Między innymi dlatego, że nie mają czasu na czytanie w domu, ale także z powodu tego, że książka ich bardzo wciągnęła i nie potrafią oderwać się od przebiegu akcji.

Jeśli nie masz siły na dźwiganie „cegieł” po mieście doskonałym rozwiązaniem są e-booki. Małe tablety, na które można wgrać książkę i w tej elektronicznej postaci czytać. Co ważne można w nich dobrać czcionkę tekstu tak, by nie męczyła ona oczu.

Jeśli chodzi o ludzi bardzo zabieganych, którzy w ogóle nie mają czasu (bądź udają, że tak jest) bardzo dobrym rozwiązaniem jest audio-book, którego możemy słuchać zarówno w samochodzie podczas jazdy jak i w słuchawkach, gdy spacerujemy czy wykonujemy obowiązki domowe.

Nauczmy się czytać i żyjmy bliżej kultury. Przez to poznamy również kulturę własną i zaczniemy przenosić się do różnych innych światów.  

foto: http://polish.ruvr.ru/

Komentarze