„Panny wyklęte”

Data opublikowania: 9.09.2013,
Komentarze: Możliwość komentowania „Panny wyklęte” została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

"Panny wyklęte" to opowieść o "Żołnierzach Wyklętach" w nowoczesny i ciekawy sposób.

Dariusz Malejonek – polski kompozytor, gitarzysta i wokalista (członek zespołów Armia, Izrael, Kultura, Moskwa, 2Tm2,3, Maleo Reggae Rockers i Arki Noego) tworzy z polskimi wokalistkami niezwykły projekt – „Panny wyklęte”.

Projekt jest zainspirowany historią Żołnierzy Wyklętych, zwanych także Żołnierzami drugiej konspiracji lub Żołnierzami Niezłomnymi. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski. W stosunku do nich były skierowane powojenne represje – ostatni żołnierz wyklęty to Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w 1963 roku.

W związku z projektem wydany został album, którego nieoficjalną patronką jest postać Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Utwory znajdujące się na albumie wykonali: Paulina Przybysz, Natalia Przybysz, Ania Przybysz, Paresłów, Mona, Marika, Lilu, Marcelina, Kasia Malejonek, Ania Brachaczek, Jadwiga Basińska, Gorix, Halina Mlynkova, Kasia Kowalska, Ifi Ude oraz Maleo Reggae Rockers. Wydawca albumu to Fundacja Niepodległości, a związana z tym akcja promuje Rok Żołnierzy Wyklętych. Celem wydania płyty było przypomnienie polskiemu społeczeństwu o tragicznych losach żołnierzy i doświadczeniach, jakie dotknęły ich rodziny. O losach Żołnierzy Wyklętych opowiadają właśnie polskie artystki młodego pokolenia.

Koncert promujący płytę, wydaną wiosną, odbędzie się w Warszawie już 13 września o godzinie 19. w Amfiteatrze Parku Sowińskiego. Wstęp jest wolny – impreza nie jest biletowana!

 foto: https://www.facebook.com

Komentarze