Pozwól dziecku w siebie uwierzyć

Data opublikowania: 19.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Pozwól dziecku w siebie uwierzyć została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Naucz swojego malucha, by był zadowolony z życia, podchodził optymistycznie do nowych wyzwań. Wspieraj swoje dziecko w tym, by zbudowało wysokie poczucie własnej wartości.

dziecko3

Jesteś najukochańszą mamą na świecie, wiesz? Twoje dziecko Ciebie kocha najmocniej! A Ty pragniesz, by dziecko było świadome swoich zalet, doceniało własne sukcesy. Zazwyczaj wysoka samoocena wiąże się z całym szczęśliwie spędzanym życiem. Lecz w budowaniu poczucia własnej wartości ogromną rolę odgrywa wychowanie.

Nie ograniczaj dziecka i w żadnym razie go nie wyręczaj – nie mów „ja to zrobię”. Pozwól mu pokazać, że on też potrafi pewne rzeczy zrobić – zasznurować buty, umyć samemu zęby itp. Pochwal go jeśli mu się uda. Jeśli ma problemy zapytaj, czy chce, byś mu pomogła. Zawsze lepiej dwa razy pochwalić, niż raz zganić. Nie skupiaj się na błędach dziecka – nie krytykuj go, tylko doceń wysiłek.

dziecko2

Nie porównuj dziecka do innych, szczególnie do rodzeństwa. To bardzo często kończy się pomniejszaniem wartości dziecka i staje się ono skryte. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Nie ustawiaj go z góry na drugim miejscu i nie mów mu, że to on jest gorszy.

Poświęcaj dziecku wiele uwagi. Mów mu, że jest dla Ciebie najważniejsze i bardzo je kochasz. Pozwól mu dorastać w przekonaniu, że zasługuje na miłość. Zawsze oddawaj należy ty szacunek dziecku. Licz się z jego uczuciami i nie zapominaj, że każdy ma prawo się pomylić, zezłościć się czy zasmucić. Nigdy nie śmiej się z dziecka, gdy boi się potworów z bajki. Daj mu wsparcie. I słuchaj swojego dziecka, często z nim rozmawiaj na różne tematy.

dziecko1

Nie upieraj się przy swoim planie dnia. Gdy dziecko coś zaproponuje – uwzględnij to w swoich planach. Będzie to miało dla dziecka znaczenie, ponieważ będziesz się liczyła z jego zdaniem.

Foto: http://static2.medforum.pl, http://www.fajnetesty.pl, http://www.macierzynstwo.inspirander.pl

Komentarze