Projekt P.I.W.O., czyli Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy

Data opublikowania: 4.09.2013,
Komentarze: Możliwość komentowania Projekt P.I.W.O., czyli Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Projekt P.I.W.O. - jedna z iluminacji na budynku. Tym razem w kształcie serca.

To wydarzenie w krótkim czasie stało się tradycją. Projekt P.I.W.O Light Show jest coraz bardziej znany w Polsce i zaczyna być rozpoznawalny w Europie. Studenci Politechniki Wrocławskiej poprzez swój niestrudzony zapał i kilkuletnie doświadczenie dążą do doskonałości, prezentując znakomicie dopracowane technicznie i wizualnie iluminacje na znanych nam wszystkim budynkach.

Od kilku miesięcy przed datą tego ogromnego przedsięwzięcia organizatorzy szukają odpowiednich budynków do zrealizowania projektu. Oprócz znalezienia odpowiednich architektonicznych baz do wykonania prezentacji świetlnych, organizatorzy muszą zapewnić publiczności dogodne miejsce do oglądania pokazu. Dużo czasu zajmuje uzyskanie pozwoleń, by wszystko odbyło się legalnie i bezpiecznie, a także ustalenie procedur umieszczania i zabierania modułów świetlnych w odpowiednich pomieszczeniach budynku.

Od strony praktycznej – dopiero w niespełna miesiąc przed pokazem przygotowywane są określone animacje, które mają być wyświetlane na budynku. Wtedy też przygotowywana jest organizacja transportu i noclegi dla uczestników tworzących iluminację. Dopiero w dniu pokazu w pomieszczeniach danego budynku zostają umieszczone kolejno moduły świetlne, które podłączone są do gniazdka sieci energetycznej. Moduły tak podłączone są sterowane drogą radiową z komputera, który jest umieszczony na naszym stanowisku sterowania. Stanowisko to jest ustawione przed budynkiem.

Początkowo studenci realizowali Projekt na budynkach akademickich, w czasie Juwenaliów. Jednak z czasem iluminacja stała się niezwykle atrakcyjna dla widzów – nie tylko studentów.

– Na co dzień w rozwoju Projektu P.I.W.O. uczestniczy do kilkunastu do kilkudziesięciu osób – Marcin Lewandowski, odpowiedzialny za relacje sponsorskie – Przy realizacji pokazu uczestniczy około 8 osób odpowiedzialnych za umieszczenie modułów, rozstawianie sprzętu i tym podobne.

Projekt P.I.W.O jest otwarty na nowe propozycje współpracy. Pokazy, które odbędą się we wrześniu tego roku są sponsorowane między innymi przez Radio ZET. Pokazy świetlne na budynkach, autorstwa studentów Politechniki Wrocławskiej powoli zyskują popularność również za granicą.

– Od dwóch lat organizujemy pokazy w Czechach, podczas akcji Kolej Roku (Akademik Roku). W przyszłym roku chcemy zorganizować kilka pokazów w zachodniej Europie – mówi Marcin Lewandowski.

Pokazy Projektu P.I.W.O Light Show w czasie P.I.W.O. Tour:

Warszawa (PKiN) – 7 września 2013

Wrocław – 13-14 września 2013

Kraków – 30 września 2013

foto: https://www.facebook.com

Komentarze