Nie przesadzaj z antybiotykami

Data opublikowania: 21.07.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Nie przesadzaj z antybiotykami została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Ten nie pomaga, kolejny trochę, następny w ogóle. Przyzwyczailiśmy organizm do antybiotyków – działają one na nas coraz słabiej.

antybiotyk1

Jeśli masz nawracającą chorobę, np. zapalenie gardła (nieleczone antybiotykiem może prowadzić do martwicy gardła), zapalenie zatok, nie łykaj kolejnych dawek antybiotyków! Poproś lekarza o skierowanie na badanie antybiogramem, by określić z jakim drobnoustrojem walczymy. Do tego badania należy pobrać próbkę wydzieliny z chorego miejsca. Gdy będzie już znany wynik dowiemy się również, który antybiotyk pomoże nam w walce z chorobą. Tak naprawdę bez antybiogramu przyjmowanie masy leków jest niebezpieczne. Choroba z którą się zmagasz może być wywołana zakażeniem wirusowym, na które antybiotyk nie ma praktycznie wpływu – antybiotyk niszczy bowiem bakterie, grzyby, prątki gruźlicy.

antybiotyk2

Jeśli lekarz przepisze Ci antybiotyk, ponieważ uzna, że zmagasz się z zakażeniem bakteryjnym powinnaś wziąć dawkę do końca – w ramach zaleceń lekarza. Istnieją jednak szczepy bakterii odporne na działania antybiotyku. Jest to niebezpieczna odmiana bakterii o nazwie Klebsiella pneumoniae – wytwarzająca enzymy rozkładające antybiotyki. Podejrzenia lekarzy mówią, że ta odporność bakterii może być wywołana poprzez niewłaściwe i zbyt częste działanie antybiotyków.

Po kuracji antybiotykowej należy pić jogurt lub kefir. A to dlatego, że antybiotyki niszczą całą florę bakteryjną. Po prostu nasz organizm jest po ich zażyciu wyjałowiony. Florę bakteryjną możemy odbudować dostarczając do naszego organizmu kwas mlekowy. Jeśli chcemy, by nastąpiło to szybciej przyjmujmy preparaty takie jak: lakcid, trilac, lacidofil. Należy je zażywać już w czasie terapii antybiotykowej.

antybiotyk3

Warto wspomnieć, że antybiotyki nie zawsze działają od razu. Wiele zależy od rodzaju bakterii, przez które zaatakowany został nasz organizm i od tego czy wcześniej często leczyłaś się antybiotykami. Występują na rynku popularne dziś antybiotyki trzydniowe. Zazwyczaj antybiotyki te powoli się wchłaniają i działają przez około tydzień.

Foto: http://urodaizdrowie.pl, http://www.kobieta.pl, http://iszczecinek.pl

Komentarze