Przestajesz lubić swoją pracę? Syndrom wypalenia

Data opublikowania: 15.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Przestajesz lubić swoją pracę? Syndrom wypalenia została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Najgorzej dzieje się wtedy, gdy chodzimy na co dzień do pracy niechętnie, poddenerwowani oraz z poczuciem, że tracimy czas. Może to być tak zwany syndrom wypalenia zawodowego!

wypalenie3

Często do pracy udajesz się z migrenom, bólami brzucha i wielką niechęcią do działania? To może być objawem tak zwanego syndromu wypalenia (Burn Out). Pojawia się on wtedy, gdy znika satysfakcja z pracy, znika też motywacja do pracy, do rozwoju. Wraz z tym pojawiają się objawy fizyczne, takie jak ból głowy, bóle brzucha, niskie poczucie własnej wartości oraz problemy z koncentracją uwagi. Zdarza się, że reakcją organizmu na wypalenie jest autoagresja, czyli pojawienie się autoimmunologicznych chorób, takich jak astma, cukrzyca typu I oraz Hashimoto.

To prawda, że syndrom wypalenia zawodowego dotyczy częściej osób, których praca to kontakt z ludźmi. Mam tu na myśli na przykład nauczycieli, pielęgniarki i lekarzy, pracowników banku czy urzędników. Efektem wypalenia stają się często zmiany emocjonalne – niekiedy może dojść do wyczerpania psychicznego, poczucia pustki, utratą wiary w sens swojego działania oraz w swoje możliwości. Zmianie ulega również całokształt zachowania i przyzwyczajenia. W ten sposób może zacząć rozwijać się depresja. W tym wypadku należałoby udać się pilnie do psychologa.

Gdy posiadamy stresującą pracę może ona być przyczyną rozregulowania pracy całego organizmu człowieka, począwszy od bóli głowy do stanów podgorączkowych. Zdarzają się przypadki, że chorobami spowodowanymi stresem są: bóle żołądka, stawów, migreny, wrzody, arytmia, syndromu jelita drażliwego, astma.

wypalenie

By uchronić się przed wypaleniem należy wziąć długi urlop (wysypiać się) oraz częstsze spotkania ze znajomymi nie z pracy. Ponadto postaraj się nie myśleć o pracy w domu.

Foto: http://www.zdrowie.drogini.pl

Komentarze