Rozciągnij Achillesa

Data opublikowania: 13.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Rozciągnij Achillesa została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Lubisz jeździć na rowerze, czy uprawiać sporty biegowe? To bardzo dobrze. Pamiętaj tylko, by dobrze rozgrzać ciało i dopiero wtedy uprawiać sport, a po skończeniu treningu nie zapomnij o rozciąganiu mięśni!

ścięgno1

Gdy zaczynamy uprawiać jakiś sport pamiętajmy, by dawkować sobie wysiłek fizyczny. Nie wszystko na raz – gdy dojdziemy do formy będziemy mogli pokazywać siłę. Nie fundujmy sobie kontuzji na własne życzenie. Pamiętajmy też o kupnie odpowiednich butów.

ścięgno2

Rozgrzejmy ścięgno Achillesa przed treningiem, a po nim rozciągajmy je, by uniknąć kontuzji.

Bardzo częstym błędem jest dawanie z siebie wszystkiego i forsowanie się na pierwszym treningu. Wtedy bardzo często dochodzi do nadwyrężenia stawu skokowego – pojawia się wtedy ból, obrzęk kostki oraz zaczerwienienie na skórze pod łydką. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do nadciągnięcia ścięgna Achillesa, pęknięcia torebki stawowej a nawet urazu okolicznych tkanek. Takiej kontuzji bardzo często ulegają osoby po pięćdziesiątym roku życia.

day at the beach

Przy tego typu urazie ścięgna Achillesa chodzenie przy leczeniu kontuzji należy ograniczyć do minimum. Lekarz zapewne przepisze leki z niesteroidowym przeciwzapalnym lekiem, diklofenakiem. Przy ich zażywaniu należy uważać, by nie podrażnić żołądka i zażywać leki koniecznie po posiłku przy równoległym zażywaniu leków osłonowych. Zapewne oprócz leków doustnych będzie trzeba zastosować żel przeciwbólowy i przeciwzapalny na chore miejsce. Niekiedy konieczne jest zakupienie ortezy – stabilizującej nogę podczas chodzenia.

Reha Ferse

Gdy ból utrzymuje się długo bardzo możliwe, że konieczne będzie chodzenie na zabiegi fizykoterapii – pole magnetyczne lub miejscową krioterapię. Miejscowe dolegliwości warto smarować końską maścią lub robić borowinowe okłady (można je stosować również profilaktyczne). Pomóc mogą również kąpiele solankowe w soli iwonickiej i kłodawskiej.

Foto: http://static.medme.pl, http://g.wieszjak.polki.pl, http://polki.pl,http://www.siewie.pl

 

Komentarze