Rozmaryn – symbol przyjaźni i wierności

Data opublikowania: 1.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Rozmaryn – symbol przyjaźni i wierności została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Ziele o silnym zapachu można podarować bliskiej osobie, ponieważ to symbol wierności i przyjaźni. Dawniej gałązkę rozmarynu wplatano w ślubny wianek, ze względów estetycznych i woni. Wtedy nie doceniano jeszcze właściwości leczniczych tej zielonej rośliny. Rozmaryn uprawiano ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych.

rozmaryn3

Wcześniej wyciąg alkoholowy z tymianku i rozmarynu stosowany był jak odświeżający i odmładzający środek. Dziś rozmaryn wykorzystywany jest jako przyprawa. Rozmaryn doskonale smakuje z rybami, drobiem, wołowiną, jagnięciną, wieprzowiną, cielęciną oraz dziczyzną. Jeśli chodzi o sałatki lub same warzywa dobrze jest spróbować połączyć rozmaryn ze szpinakiem, grochem, pomidorami. Dobrze komponuje się też z serem, jajkami, soczewicą. Można go połączyć z innymi przyprawami: liśćmi laurowymi, trybulą, pietruszką, tymiankiem czy świeżym szczypiorkiem. Niektóre potrawy dobrze smakują jedynie, gdy dodamy do nich rozmaryn. Warto wspomnieć, że do potraw wykorzystuje się zarówno liście jak i kwiaty rozmarynu. Kolczaste liście powinno się zmiażdżyć przed dodaniem do danej potrawy.

rozmaryn4

Jedną z najważniejszych właściwości rozmarynu jest wzmacnianie naczyń krwionośnych – w skład rośliny wchodzą silne polifenole. Jeśli masz problem z nocnymi skurczami bądź czujesz, że masz ciężkie nogi, a na skórze pojawiają się żylaki i pajączki możesz wypróbować kosmetyki lub preparaty lecznicze na bazie rozmarynu.

rozmaryn2

Ciekawym jest zjawisko, że zamrożona roślina rozmarynu ma intensywniejszy smak niż ta świeża. Warto zamrozić rozmaryn w całości – ułatwia to porcjowanie, czy dodawanie po kilka listków do posiłku.

rozmaryn1

Jako kosmetyki rozmaryn jest dodawany do kosmetyków: mydła, balsamy, kramy, perfumy. Dodaje on im sosnowego aromatu.

Foto: http://i3.photobucket.com, https://www.winiary.pl, http://www.swiatkwiatow.pl, http://lawenda.prv.pl

Komentarze