Ryż jest dziki, ryż jest… dobry!

Data opublikowania: 13.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Ryż jest dziki, ryż jest… dobry! została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

By skutecznie się odchudzić i wzmocnić nie ma nic lepszego w naszej diecie. Dziki ryż – pożywienie północno-amerykańskich Indian Ojibwa. Dziś jest to produkt przedstawiany jako zdrowe pożywienie, składnik zdrowego jadłospisu.

dziki ryż3

Dziki ryż to trawa wodna, zwana też owsem wodnym. Przez niektórych nie jest uznawany za odmianę ryżu tylko za osobny gatunek. Przymiotnik – „dziki” wziął się z nasion, które dziko rosły na mokradłach, później uprawiano go w rybnych stawach. Dziś dziki ryż uprawiany jest w Europie na Węgrzech oraz w USA i Australii.

dziki ryż2

W istocie nie ma on nic wspólnego ze znanym nam białym ryżem. Warto dodać, że to czarny ryż stanowi odżywczy składnik diety i jest zalecany osobom, które chcą zdrowo jeść, ale także rekonwalescentom i chorym. Dziki ryż to najlepsze źródło złożonych węglowodanów – to doskonały składnik potraw dla sportowców.

dziki ryż1

Polecany dla odchudzających się dziki ryż ma cały kompleks witamin z grupy B, magnez, cynk, żelazo i fosfor. Ponadto ryż ten zawiera bardzo mało kalorii, dzięki czemu pragnący schudnąć mogą go śmiało umieszczać w swojej diecie. Dziki ryż był powszechnie stosowany w medycynie ludowej w Ameryce Północnej, a Indianie tam żyjący nazywali dziki ryż „dobrymi jagodami”.

dziki ryż4

Przez jego walory smakowe ryż ten w sztuce kulinarnej podawany jest jako dodatek do białego ryżu. Ma bowiem intensywniejszy smak oraz ciemniejszy kolor. Dziki ryż ma orzechowy smak i aromat. Ryż ten może spokojnie zastąpić ziemniaki czy ryż biały zarówno przy drugim daniu jak i w zupach, sałatkach, a nawet deserach. Doskonale prezentuje się z drobiem i rybami!

Olej ryżowy z dzikiego ryżu znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce.

Jego jedynym mankamentem jest cena. Warto tu dodać, że jego naturalne skupiska objęte są ochronne.

Foto: http://vimed.pl, http://www.niam.pl, http://www.alergiapokarmowa.pl, http://www.konsumentalista.pl

Komentarze