Soczewki nie dla każdego

Data opublikowania: 15.07.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Soczewki nie dla każdego została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

soczewki3Z komfortu jakim są soczewki kontaktowe nie każdy może korzystać. Choć stały się one bardzo popularne – to przecież ciało obce w naszym organizmie.

Na pewno soczewki kontaktowe ułatwiły życie niejednej okularnicy. Większość twierdzi, że soczewki zapewniają większy komfort widzenia. Z soczewek kontaktowych korzysta mniej więcej około 120 milionów ludzi na świecie. Nie tylko korygują oni wzrok, ale też poprawiają wygląd. Soczewki nie mają wpływu na jaskrę i posiadają filtr UV – chroniący oczy przed słońcem.

soczewki2

Tak naprawdę wszystko byłoby ok – z tym, że większość osób nie może nosić soczewek kontaktowych. Albo o tym wie i się okłamuje, albo nosi bo nosi – nieświadomie. Bardzo często nie znamy przeciwskazań: nadwrażliwości lub alergii na niektóre składniki płynów do pielęgnacji soczewek, ciąża, znieczulenia rogówek, wracające zapalenie spojówek… Soczewek nie powinny też nosić osoby chore na cukrzycę (większe ryzyo podrażnienia).

soczewki1

Czasem nawet soczewki rekomendowane na pół roku należy schować do pojemniczków z płynem – na przykład gdy mamy kontakt z wodą. Soczewki nie mogą w żaden sposób mieć kontaktu z wodą. A to dlatego, że w wodzie żyje bakteria – pierwotniak, który przy przedostaniu się na soczewkę może spowodować owrzodzenie soczewki lub rogówki, a w skrajnych przypadkach do utraty wzroku. Dlatego nigdy nie należy pojemniczków na soczewki przemywać wodą, a na basenie nosić okulary korekcyjne lub soczewki jednodniowe – wyrzucane tuż po wyjściu z wody.

Obecnie trwają prace nad powstaniem soczewek 3D oraz diagnozującymi cukrzycę, ponieważ na oku znajdują się komórki podobne do tych, które składają się na krew.

Następnym razem, gdy będziesz zakładać soczewkę zastanów się czy będzie to dobry dla Ciebie wybór…

Foto: http://i.pinger.pl/, http://bi.gazeta.pl, http://soczewki-kontaktowe.org

Komentarze