Stewia – słodka roślina

Data opublikowania: 21.07.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Stewia – słodka roślina została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Działa moczopędnie i przeciwzapalnie. I najważniejsze – jest słodka i nie tuczy. Mowa o roślinie zwanej stewia, pochodzącej z dalekiej Brazylii i Paragwaju i mającej ponad dwieście gatunków. Jest od dawna powszechna w sklepach zielarskich.

stewia3

Jeśli masz kłopot i nie możesz powstrzymać się od słodyczy – jest dla Ciebie rada. Użyj czegoś słodkiego, co nie tuczy. Doskonałym przykładem takiej rośliny jest stewia, która dodatkowo zmniejsza apetyt na słodkie i tłuste potrawy. Lekarze wciąż alarmują o wysokiej ilości cukru jaką spożywamy. Rozwiązaniem staje się dosładzanie pokarmów za pomocą słodzików – jednym z nich jest właśnie stewia.

To podstawowy produkt dla cukrzyków. Ponieważ stewia nie zawiera cukru i ma niski indeks glikemiczny jednocześnie nie podnosi poziomu insuliny oraz glukozy we krwi. Ponadto stymuluje wytwarzanie przez organizm insuliny. W 2011 roku udowodniono, że stewia nie szkodzi zdrowiu w żaden sposób.

stewia2

Stewia w doniczce

Roślina ta ma również inne właściwości, między innymi chroni zęby przed próchnicą, hamując rozwój bakterii ją wywołujących.

Z czego wynika jej słodki smak? To przez substancje zwane glikozydy stewiolowe. W obrębie liści stewii znaleziono ich aż osiem, ale to stewiozyd i rebaudiozyd A mają największe znaczenie. Warto wspomnieć, że właśnie dlatego liście tej rośliny są kilkakrotnie słodsze od jej kwiatów.

stewia1

Stewia na rabatce

Stewia jest odporna na wysokie temperatury (200 stopni Celsjusza), więc jest to alternatywa dla cukru (sacharozy), jakiego używamy do pieczenia ciast.

Stewia dostępna jest w różnych postaciach, m. in. jako cukier (puder), płyn oraz tabletki. Oczywiście można również kupić żywą roślinę i hodować samemu w ogrodzie bądź doniczce na oknie.

Spośród wielu produktów na rynku stewia to przede wszystkim naturalny słodzik, który może zadbać o nasze zdrowie.

Foto: http://www.swiatkwiatow.pl, http://www.nastrojowyogrod.pl,

Komentarze