Twoja kariera zależy od Ciebie!

Data opublikowania: 25.10.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

W dobie istnienia niegranicznych możliwości wyboru dróg egzystencji pojawia się pytanie, czy warto planować rozwój zawodowy, czy raczej ponieść się obowiązującym trendom i prognozom? Rozwiewamy te i inne wątpliwości.

 

Wiemy, jak trudne jest współcześnie wkroczenie na drogę rozwoju zawodowego. Istnieje jednak kilka złotych zasad, dzięki którym łatwiej wkroczyć na zawodową drogę i odnieść na niej sukces. Podstawą jest oczywiście sprecyzowanie swojego celu, obiektywne spojrzenie na posiadane umiejętności, zdolności, kwalifikacje i cechy osobowości. Bez spojrzenia w głąb własnej osoby trudno będzie świadomie zaplanować swój rozwój.

Podstawą planowania kariery zawodowej jest posiadanie wizji tego, co chcesz robić i co chcesz osiągnąć. Pamiętaj, że plan, który chcesz wprowadzić w życie powinien być precyzyjny. To tak jak z budowaniem domu i jego urządzaniem – powinnaś wiedzieć jak duży ma on być, w jakim stylu urządzony, gdzie będą stać poszczególne meble. Podobnie dzieje się jeśli mowa o karierze zawodowej. Samą karierę możesz traktować w różny sposób – jako cel sam w sobie, sposób na osiągnięcie korzyści materialnych lub prestiżu społecznego.

Coraz więcej firm, zarówno w Europie jak i Polsce zwraca uwagę na planowanie kariery, oferując rozmaite szkolenia wewnątrz firmy, by umożliwić ich pracownikom rozwój. Pamiętaj, że droga, jaką potoczy się Twoja kariera zależy przede wszystkim od Ciebie.

Pierwszym sposobem na lepsze pokierowanie swoją karierą jest umiejętne podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Nie ważne, że w tym momencie posiadasz stabilną pracę i spełniasz się w niej. Wolny czas wykorzystaj, by dokształcać się w dziedzinie, którą na co dzień uprawiasz. Jak wiesz, współcześnie wszystko szybko się zmienia, następują fuzje i likwidacje, na które nie masz wpływu. Warto więc zabezpieczyć się na wypadek nadejścia “czarnej godziny”.

 

Jedną z podstaw swobodnego poruszania się na współczesnym rynku pracy jest dobra znajomość języków obcych. Na pierwszym miejscu stawia się język angielski, kolejno niemiecki. Pożyteczna jest także znajomość trzeciego języka. Pamiętaj, że większość rozmów, zwłaszcza na wyższe stanowiska prowadzonych jest w języku obcym. Jeżeli Twoja znajomość języka obcego nie jest przynajmniej komunikatywna powinnaś to nadrobić.

 

Współcześnie trudno osiągnąć stabilizację zawodową, choć nie jest to rzecz nie do wykonania. Postaraj się pracować, tak, by unikać zmiany miejsca pracy co kilka miesięcy. Takie osoby nie są dobrze postrzegane przez pracodawców. Częste zmiany nie są dobre dla Twojej kariery. Pamiętaj, że rzucając jedną profesję dla innej trudno może być wrócić do tej poprzedniej i przynieść to niższe wynagrodzenie w stosunku do tego, jakie w chwili obecnej otrzymujesz. Pomijamy tutaj fakt odgórnego zwolnienia, mowa tylko o własnych i dobrowolnych decyzjach.

 

Przed wyborem firmy, dla której chcesz pracować oceń swoją osobowość. Pomoże Ci to sprawdzić, czy charakter pracy do Ciebie pasuje i czy odpowiada Ci wizerunek, jaki prezentuje firma. Pamiętaj, że niezależnie od jej charakteru rzetelność, pracowitość i uczciwość zawsze pozostaną w cenie.

 

Nawet jeśli obecnie nie masz pracy nie powinno Cię to demobilizować do działania. Wolny czas wykorzystać możesz na podnoszenie swoich kwalifikacji, naukę, rozwijanie swoich pasji, na które wcześniej nie miałaś czasu. Warto nawiązać kontakty drogą internetową z innymi osobami poszukującymi pracy i zarejestrować się na portalach z ofertami pracy. W końcu, jak głosi przysłowie “koniec języka za przewodnika”.

Komentarze