Usuwanie plam – zmora czy umiejętność?

Data opublikowania: 24.10.2013,
Komentarze: Możliwość komentowania Usuwanie plam – zmora czy umiejętność? została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Jak poradzić sobie z plamą?Założysz ulubioną sukienkę, czujesz się znakomicie aż tu nagle… plama! Nie panikuj i spróbuj usunąć plamę najszybciej jak się da i uważaj, by nie zniszczyć całego ubrania.

Plamy rozróżniamy na te które zostają na powierzchni oraz te, które szybko wsiąkają w daną strukturę. Te które zostają na powierzchni możemy zebrać – należy to zrobić odpowiednio szybko, by pozostałości nie wsiąknęły. Te wsiąkające od razu należy osuszać papierowymi ręcznikami itp. Ważne jest by postępować ostrożnie, gdy nie wiemy z czego wykonane są plamy.

Najlepiej gdy plamę usuniemy natychmiast uprzednio wypróbowując metodę na mało widocznym kawałku tkaniny lub przedmiotu. Nie używajmy gorącej wody i tamponujmy plamę, nie wcierając jej. Wtedy możemy uzyskać pożądany efekt. Istnieją materiały i plamy silnie ze sobą reagujące – gdy upierzemy ubranie plama utrwali się i stanie się bardzo trudna do usunięcia.

To czy uda się usunąć plamę natychmiast ma swoje podłoże w strukturze tkaniny. Dlatego najlepiej usunąć plamę przed włożeniem ubrania do prania. Zastosować można trzy metody. Pierwsza to spłukiwanie letnią lub zimną wodą, ewentualnie przecieranie gąbką aż do usunięcia plamy. Nie należy używać gorącej wody, ponieważ utrwala ona plamę. Jeśli zabrudzenie posiada podłoże białkowe (substancje takie jak krew czy mleko) należy je moczyć w bioaktywnym detergencie pamiętając, by nie moczyć ubrania dłużej niż nakazuje instrukcja. Jeżeli mamy do czynienia z naprawdę trudną plamą należy użyć przed wypraniem rozpuszczalnika do plam lub tłuszczu – pod poplamioną część trzeba podłożyć białą szmatkę i tamponować.

Bardzo dużo należy też od tkaniny na której powstała plama. I tak: barwne tkaniny potrzebują dokładności, by uniknąć trwałego śladu. Białe rzeczy z naturalnych materiałów zazwyczaj można wybielać, jednak syntetyki mogą zżółknąć po zastosowaniu wybielacza. By uniknąć nieprzyjemnego zdarzenia należy użyć właściwego detergentu. Najlepiej jest wybarwiać zabrudzenia z naturalnych tkanin – zwykle namoczenie przed praniem w wysokiej temperaturze wystarcza do usunięcia plamy. Włókna syntetyczne można łatwo uszkodzić (tak jak przy prasowaniu, gdy żelazko jest za bardzo rozgrzane), dlatego należy sprawdzać metody na niewidocznym skrawku plamy.

Jeżeli chodzi o produkty z jakich powstała plama nie należy ich wybarwiać tak samo. Czerwone wino (widoczne na zdjęciu) należy usunąć metodą tamponowania, a potem przecierać gąbką i ciepłą wodą. Jeżeli masz syfon z wodą sodową – spryskaj plamę, utworzone w ten sposób ciśnienie uniesie plamę w górę. Należy wytamponować plamę do sucha, potem nałożyć na nią pianę z szamponu do dywanów i wcierać. Zabieg ten należy powtarzać, aż plama nie zniknie. Wszelkie pozostałości po plamie należy pokryć roztworem glicerynowym i zostawić na około godzinę. Potem zebrać roztwór gąbką z ciepłą wodą i osuszyć. Jeśli w żaden sposób plama nie che zejść – nasącz gąbkę denaturatem i delikatnie przecieraj.

Plamy z potu pojawiają się na ubraniach w formie żółtych zabarwień lub odbarwień materiału. Zapocone ubrania przeciera się na mokro roztworem z amoniaku, potem spłukuje. Tam gdzie plama spłowiała przeciera się gąbką i roztworem 15 ml białego octu z 250 ml wody. Następnie ubrania powinno się wyprać w pralce. 

Powszechną zmorą są również ślady z długopisów na ubraniach u dzieci – to szczególnie trudne do usunięcia plamy. Należy działać szybko – na plamę należy przyłożyć papierowy ręcznik, by wsiąknęło większość tuszu. Potem należy przecierać zabrudzenie wacikiem z denaturatem. Jeśli zabrudzenie długopisem dotyczy zamszu, należy pocierać plamę szmatką szmerglową, papierem ściernym lub specjalnie przystosowaną do czyszczenia zamszu.

Jeżeli zabrudzenie jest z atramentu należy rozcieńczyć plamę czystą wodą, ewentualnie wodą sodową, a następnie osuszyć. Pozostaje przyrządzić gorący roztwór z płatków mydlanych i nakładać go białą ściereczką, odczekać 15 minut i spłukać. Czynność należy powtarzać do momentu zniknięcia plamy. 

Jeśli do naszego ubrania przyklei się guma do żucia należy ją zamrozić – przyłożyć woreczek foliowy do gumy i odczekać aż stwardnieje. Gumę do żucia rozpuszcza też biała czekolada.

Foto: http://cdn12.glamka.smcloud.net

Komentarze