Versace

Data opublikowania: 7.12.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

Świat oszalał na punkcie kolekcji stworzonej przez Donatellę Versace dla znanej sieciówki H&M. Warto wiedzieć, że potęga popularności włoskiego domu mody rozpoczęła się całkiem niewinnie.

 

Wszystko zaczęło się dnia 2 grudnia 1946 roku, gdy na świat przyszedł Gianni Versace, syn krawcowej. Chłopiec od najmłodszych lat pasjonował się modą i szyciem kreacji. Pomagał w tym swojej matce, Francesce, która prowadziła pracownię krawiecką i sklep z konfekcją. Swoje pierwsze kroki w krawiectwie stawiał szyjąc lalki ze szmacianych skrawków materiału. Pierwsza suknia jego projektu powstała, gdy Gianni miał 9 lat. Wkrótce, bo w wieku 17 lat, zaczął sprzedawać pierwsze samodzielnie stworzone przez siebie modele. Po pierwszy sukcesach przyszedł czas na pieniądze, za które projektant mógł wyjeżdżać do Paryża czy Londynu, by podglądać aktualne trendy.

 

W 1972 roku Versace rozpoczął współpracę z właścicielem firmy włókienniczej Florentine Flowers, a następnie z firmą Callaghan i Genny. Przełomowy dla Gianniego był rok 1974, kiedy to spod jego igły wyszła samodzielna linia Complice. Do projktanta dwa lata później dołączył jego brat Santo i siostra Donatella. Pierwsza kolekcja sygnowana przez markę Versace światło dzienne ujrzała w 1978 roku w mediolańskiej Galerii Sztuki. Była to kolekcja damska na jesień i zimę. Później przyszły kolejne sukcesy. Marka nastawiła się na odbiór przez klienta masowego, poprzez tworzenie tańszych kolekcji czy też linii wyposażenia domu “Home Signature”. W 1981 roku powstały pierwsze perfumy marki dla kobiet o nazwie “Gianni Versace”, a w 1984 roku bliźniaczy zapach dla mężczyzn – “Versace l’Homme”.

 

Marce udało stworzyć się także niepowtarzalną linię makijażu, łączącą blichtr i przepych z kulturą starożytnej Grecji, czego synonimem była muza otoczona meandrem, umieszczona w logo Versace. To przesłanie, zgodnie z którym moda i sztuka przenikają się wzajemnie szybko znalazło potwierdzenie w show businessie. Trudno wymienić wszystkie słynne kreacje od Versace, które pojawiły się na czerwonym dywanie i które do dziś są symbolami ponadczasowego szyku i stylu. Wystarczy wspomnieć o pamiętnej sukni dżungli Jennifer Lopez projektu Donatelii Versace, którą piosenkarka miała na sobie podczas 42. gali rozdania nagród Grammy, mocno eksponującą ciało kreację Elizabeth Hurley, którą założyła na premierę “Czterech weseli i pogrzebu” w 1994 roku czy różowy kostium Lady Diany, dzięki któremu porównywana została do Jackie Kennedy.

 

Gianni był człowiekiem niezwykłej energii. Fascynowały go podróże, sztuka, muzyka. Wiele kontrowersji wzbudzał fakt, iż był homoseksualistą. Być może to zadecydowało o jego tragicznej śmierci 15 lipca 1997 roku, kiedy to projektant wyszedł z domu po gazety i został pozbawiony życia przez strzał w głowę.

 

Schedę po bracie przejęła Donatella, która wcześniej zajmowała się tworzeniem reklam dla domu mody oraz kolekcji dla dzieci. Dzięki niej imperium mody jeszcze bardziej poszerzyło swe granice. Dziś Versace jest synonimem doskonałego, ekskluzywnego stylu. Nic więc dziwnego, że po ubrania z kolekcji sygnowanych logiem Versace z przyjemnością sięgają wielbicielki mody, również te, które zakupy robią w sieciówkach. Od niedawna projekty Donatelli Versace nabyć można w H&M.

 

Kupicie, a może kupiłyście już coś z tej kolekcji?

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

Komentarze