Walka babć o wnusia

Data opublikowania: 14.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Walka babć o wnusia została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

To poważny problem, gdy Twoja mama i teściowa zaczynają walczyć o względy Twojego dziecka. Zacznij działać od razu, lecz w delikatny sposób, by nie wywołać wojny…

babcia1

Sytuacja jest nieznośna, gdy babcie zaczynają walkę o wnusia lub wnusię. Rywalizacja o względy dziecka staje się wtedy bardzo widoczna. Na pierwszym planie powinno być przecież samo dziecko i jego dobro, a nie to, która babcia wiedzie prym. Poproś męża, by porozmawiał on ze swoją mamą i sama porozmawiaj ze swoją. Tłumaczcie im obydwoje, że dziecko nie kocha jednej babci bardziej, a drugiej mniej, ale jego miłość jest inna i to normalne. Nie możecie pozwolić, by Wasze dziecko było postawione przed dokonaniem wyboru która babcia jest fajniejsza.

babcia3

Nie pytaj dziecka o szczegóły dotyczące jednej babci i nie wychwalaj jej, a drugiej nie krytykuj przy nim. Staraj się znaleźć u obu starszych pań zalety, które podkreślaj przy dziecku. Przecież to normalne, że ktoś lepiej gotuje, a inny cudnie opowiada bajki, a za gotowaniem nie przepada. Pamiętaj, że każdy z nas jest inny. I Ty sama nie wpływaj na dziecko, by nie lubiło babci, tylko dlatego, że Ty za nią nie przepadasz. Daj cieszyć się Twoim dzieciom z posiadania dziadków oraz dziadkom z posiadania wnuków.

Cały czas bądź czujnym obserwatorem – nie pozwalaj na manipulację przez babcie uczuciami dziecka przez kosztowne prezenty. Nie zgadzaj się na rażąco drogie prezenty, jeśli jedna z babć jest bogatsza. A dziecku powtarzaj, że to nie pieniądze tworzą miłość do drugiego człowieka.

babcia2

Bądź mimo wszystko wyrozumiała. Dziecko może mieć lepszy kontakt z jedną z babć. Nigdy nie próbuj zmieniać tego na siłę. Lepiej też nie wymagać na siłę od wnusi czy wnusia, by jednakowo obdarzał uwagą jedną i drugą babcię. To właściwie one – dojrzałe i doświadczone kobiety – powinny zaakceptować sytuację.

Foto: http://m.wm.pl, http://e-poniatowa.pl, http://static.polskieradio.pl

Komentarze