Wybieramy zajęcia dodatkowe dla dziecka

Data opublikowania: 14.11.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

Pozaszkolne zajęcia dla dzieci to świetny sposób na pogłębienie stanu wiedzy malucha i odkrycie jego talentów. Dziecko spędza dzięki nim aktywnie czas. Ważne, by zajęcia dodatkowe zgodne były z jego zainteresowaniami.

 

Do zajęć dodatkowych dziecka zmuszać nie wolno. Decyzję, na jakie zajęcia chcesz je zapisać powinnaś podjąć po uzgodnieniu z nim samym. Spełnią one swoją rolę tylko wtedy, jeśli pociecha będzie je wykonywać z nieprzymuszoną przyjemnością. Uleganie modzie, w myśl której połowa dzieci uczęszcza na zajęcia z tańca nie oznacza, że Twoje dziecko będzie chciało także realizować się w tej dziedzinie. Zajęć dodatkowych najlepiej jest poszukać w szkole, do której uczęszcza pociecha, osiedlowych domach kultury lub firmach, które profesjonalne się tym zajmują.

 

Plastyka – rozwija kreatywność.
Liczne szkoły oraz prywatne pracownie plastyczne oferują programy dla dzieci. Warto dowiedzieć się, czy tego typu zajęcia prowadzi osoba kompetentna. Najlepiej, gdy będzie ona kreatywna, mająca doświadczenie w pracy z dziećmi. Tego typu zajęcia warto wybrać, gdy obserwujesz, że Twoje dziecko chętnie rysuje, maluje, wykleja. Jeżeli widzisz, że ma bogatą wyobraźnię i szuka nowych rozwiązań powinno być to dla Ciebie sygnałem, że te zajęcia są odpowiednie dla Twojej pociechy. Obserwuj prace dziecka. Jeżeli zawierają wiele szczegółów i wykorzystują niekonwencjonalne rozwiązania może okazać się, że Twoja pociecha ma talent plastyczny. Zajęcia plastyczne to nie tylko doskonalenie sztuki malowania, ale także wykorzystywanie w tym celu rozmaitych technik – rysunku węglem, temperami. Doskonałym pomysłem jest także nauka ceramiki i rzeźbiarstwa. Dzięki temu dziecko rozwinie zdolności manualne, które pozwolą mu udoskonalić technikę pisania, nauczy odtwarzać się otaczający świat, kształtuje swoją spostrzegawczość.

 

Muzyka – uczy koncentracji.
Kiedy warto zapisać dziecko na tego typu zajęcia? Przede wszystkim wtedy, gdy dostrzegasz, że maluch chętnie uczestniczy od najmłodszych lat w zajęciach z rytmiki, interesuje się instrumentami, chętnie śpiewa i łatwo zapamiętuje treść i melodie utworów. Do wyboru masz zajęcia indywidualne i grupowe. Jeżeli dziecko woli grać na instrumencie to pamiętaj, że poniżej 10. roku życia gra na instrumentach dętych nie będzie wskazana ze względu na ciężar instrumentów. Za to możliwe będzie swobodne granie na pianinie, skrzypcach czy też gitarze. Doskonałymi lekcjami są także te związane ze śpiewem, kiedy pociecha uczy się interpretowania piosenek, ćwiczy dykcję i oddech. Zajęcia z muzyki doskonale rozwijają pamięć wzrokową i słuchową. Uczą też koncentracji i kojarzenia dźwięków ze słowem, co będzie pomocne przy nauce języka obcego.

 

Zajęcia sportowe – korzyści dla ciała.
Sport potrzebny jest do prawidłowego rozwoju dziecka. W dobie siedzącego trybu życia (w szkole, przed monitorem komputera) maluchowi przyda się kilka godzin aktywności fizycznej tygodniowo. Tego typu zajęcia są idealne zwłaszcza dla tych dzieci, które rozpiera energia, lubiących aktywność fizyczną, wyzwania i rywalizację w grupie. Wszystkie dyscypliny, które uczą koordynacji ruchów, poczucia równowagi polecane są dzieciom z dysleksją, gdyż pomagają obu półkulom mózgowym współpracować ze sobą. Poza tym sport relaksuje, pozwala wyzbyć się agresji, poprawia zwinność, równowagę, uczy cierpliwości i współpracy w grupie. Jakie dyscypliny wybrać? Pływanie będzie pożyteczne ze względu na korygowanie wad postawy, taniec będzie dodatkowo rozwijać słuch i uczyć współpracy z partnerem, a sztuki walki pozwolą na samodoskonalenie, poznanie wad i zalet swojego ciała. Pamiętaj, by przy wyborze zajęć zwrócić uwagę na to, kto je prowadzi. Ważne, by był to instruktor z przygotowaniem pedagogicznym.

 

Język obcy – wpływa poprawnie na pamięć.
Obecnie język angielski jest językiem, którego dzieci obowiązkowo uczą się w szkole. Zamiast zapisywać dziecko na dodatkowe zajęcia związane właśnie z nim, wybierz kolejny, którego dziecko będzie się uczyć na zajęciach indywidualnych lub w szkole językowej. Im wcześniej maluch zacznie przyswajać tajniki obcego języka, tym lepiej. Początkowo praca powinna wiązać się z zabawą. Najlepszymi metodami do tego wykorzystywanymi jest metoda Helen Doron oraz Metoda Berlitza, łaczące ćwiczenia ruchowe z zapamiętywaniem słówek. Nauka języków oprócz ćwiczenia intelektu zapewnią także lepszy start w dorosłe życie, gdzie znajomość języków jest niezbędna.

 

Komentarze