Wymarzony ogród – od czego zacząć?

Data opublikowania: 26.10.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia


 

Po wybudowaniu wymarzonego domu zazwyczaj nadchodzi czas na jego odpowiednie urządzenie, a także zaprojektowanie wymarzonego ogrodu. Podajemy kilka wskazówek jak stworzyć ogród na miarę naszych marzeń i portfela.

Przemyśl swoje decyzje. W księgarniach dostępnych jest wiele książek, które pokazują jak aranżować przestrzeń i pielęgnować rośliny. Uważaj – zbyt pochopna decyzja może spowodować, że Twój ogród po kilku miesiącach będzie wyglądał dokładnie odwrotnie niż planowany przez Ciebie efekt. Powody? Brak czasu, doświadczenia w pielęgnacji roślin, koszty utrzymania.

Wybierz styl ogrodu. Na nic zda się ślepe naśladowanie książkowych wzorów. Pamiętaj, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością i stylowym wyglądem. Weź pod uwagę okolicę, w której mieszkasz, Twoje osobiste upodobania, architekturę domu. Najważniejsze, żeby ogród komponował się z architekturą budynku. Połączenie antyku i nowoczesnej architektury nie będzie dobrym rozwiązaniem, podobnie jak wiklinowe ogrodzenie znajdujące się w centrum miasta.

Weź pod uwagę wielkość działki. Jeżeli Twój ogród będzie zajmować dużą powierzchnię może on składać się z wysokich drzew i krzewów, które będą stanowić szkielet ogrodu. Rośliny możesz wtedy posadzić w małych grupkach. Tolerowany jest w tym wypadku kontrolowany nieład. Jeżeli Twój ogród jest mały i kameralny, oprócz jego starannej pielęgnacji powinnaś zadbać o spokojne kompozycje, które nie będą przytłaczać oglądającego ich oka.

Zwróć uwagę na otoczenie. Jeżeli za domem masz ładną łąkę, ogrodzeniem jest wysoki mur, otacza Cię spora ilość niezagospodarowanej przestrzeni – pamiętaj – zawsze możesz ją w odpowiedni sposób wykorzystać. Istnieją takie rośliny, który wymagać będą dodatkowej “podpory”, takie jak winogrono.

Zmień kształt działki. Oczywiście nie zawsze jest możliwe to w dosłownym sensie. Zawsze jednak wprowadzić  kilka optycznych tricków. Jeżeli działka jest za długa i zbyt wąska zastosuj przesłony. Chcąc optycznie powiększyć działkę stwórz ogród pełen zakamarków. Pomoże także odpowiednie wzniesienie terenu, na przykład za pomocą utworzenia wysepek oraz skupień wokół oglądającej osoby wielu szczegółów. Wrażenie szerokiej przestrzeni odda także pofałdowana powierzchnia trawnika.

Pomyśl o czasie, jaki możesz poświęcić na pielęgnację roślin. Jeżeli jesteś aktywna zawodowo i masz niewiele czasu dla siebie lub też jesteś początkującą ogrodniczką zrezygnuj z sadzenia roślin, które są czasochłonne jeśli chodzi o ich pielęgnację. Mając ograniczony czas wybieraj przede wszystkim krzewy – ładne przez cały rok, wymagające minimum troski. Czasochłonne będzie utrzymanie trawnika i bylin. Przed zakupem wypytaj dokładnie o rośliny, które zamierzasz posadzić w ogrodzie.

Zastanów się, co chcesz robić w ogrodzie. Przyjemny ogród to nie tylko ten, który wymaga pielęgnacji, ale też taki, w którym można swobodnie odpocząć. Jeżeli lubisz aktywny wypoczynek wygospodaruj fragment wolnej przestrzeni, na której będzie można pograć w piłkę czy kometkę. Dla swoich pociech przygotuj miejsce na huśtawkę lub piaskownicę. Mimo, iż uprawianie ogórka ostatnimi czasy odeszło nieco do lamusa są kobiety, które cenią sobie świeże warzywa prosto z krzaczka. Tę kwestię także przemyśl. Nawet jeżeli taka opcja nie wchodzi w rachubę w tym momencie warto zostawić odrobinę wolnej przestrzeni na przyszłość. Unikniesz wtedy drastycznych zmian, które mogą wywrócić Twoją obecną koncepcję ogrodu do góry nogami.

Odwiedzono dla fraz:

  • Wymarzony Ogrd
  • wymarzony ogród
  • ogród od czego zacząc

Komentarze