Wyprostuj się! Dbaj o kręgosłup

Data opublikowania: 15.07.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Wyprostuj się! Dbaj o kręgosłup została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Skrzywienie kręgosłupa i wady postawy – bolączka dzisiejszych czasów, która jest bagatelizowana. A przecież kręgosłup, to podstawa życia. Zwracaj więc uwagę na swoje dziecko i samemu – wyprostuj się!

kręg1Czytaj także: http://kobietasukcesu.pl/paradontoza-choroba-powszechna/

Wady postawy czy skrzywienia kręgosłupa są powszechne wśród Polskich dzieci i nastolatków. Wszyscy chodzą na korekcyjne, lecz czy one rzeczywiście dają efekty? Młodzież nosi ciężkie tornistry i torby, siedzą w szkole zgarbieni, nie ćwiczą na wychowaniu fizycznym, a jeśli już, to zajęcia nie są dobrze prowadzone przez nauczycieli. Nic dziwnego, że na boczne skrzywienie kręgosłupa cierpi już co czwarte dziecko w wieku szkolnym. Często powtarzaj im słowa: „wyprostuj plecki” – by wyrobić u nich nawyk.

kręg2

Przyglądajmy się sylwetce dziecka. Gdy dziecko się garbi, ma wykrzywiony kręgosłup w kształt litery s, odstające łopatki i niesymetryczny układ pleców należy zaniepokoić się i wykonać potrzebne badania, uprzednio zgłaszając się do lekarza – ortopedy. Najlepiej nie zwlekać, bo nieleczona wada kręgosłupa może się rozwijać w nieprzewidzianym kierunku (deformacja mięśni, ucisk na narządy – powodujący niewydolność tych organów, duszności).

kręg3

By uchronić dziecko przed noszeniem gorsetu, czy narażania na wielogodzinne operacje najlepiej skierować je na rehabilitację. Prowadzić ją ma rehabilitant pod czułym okiem fizjoterapeuty. W zależności od skrzywienia rehabilitacja jest inna:

I stopień – stymulacja pracy mięśni, zmniejszenie ich napięcia, zlikwidowanie przykurczy mięśniowych

II stopień – próba zatrzymania skrzywienia, które postępuje. Zazwyczaj ćwiczenia uzupełniają tylko noszenia gorsetu korygującego postawę.

III stopień – operacja chirurgiczna i rehabilitacja pooperacyjna.

Zobacz też: http://kobietasukcesu.pl/nieplodnosc-kobiety/

Prowadzone są również Funkcjonalne Indywidualne Terapie Skolioz – to metoda, którą stosuje się jako samodzielny sposób leczenia skolioz.

Spiesz się i sprawdź, czy Twoje dziecko może mieć piękne i proste plecy.

Foto: http://polki.pl, http://dormisan.pl, http://forus.co

 

Komentarze