Wyścig szczurów – STOP!

Data opublikowania: 31.07.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Wyścig szczurów – STOP! została wyłączona,
Autor: Wioleta Nowicka

wyścig szczurówRynek pracy jest bezlitosny dla młodych. Konkurencja jest ostra, a o sukcesie marzy każdy. Dlatego wielu, żeby zaistnieć w branży pracuje ciężko, by stać się najlepszymi w grupie zawodowej.

 

Wyścig START

 

Nie każdy może liczyć na pracę po studiach. Ci, którzy ją mają po wielu miesiącach i latach, dbają o nią, ponieważ wiedzą, że im się udało. Dają z siebie wszystko i z determinacją dążą do sukcesu. Dlatego spędzają w pracy mnóstwo czasu, zaniedbując rodzinę i odpoczynek.

 

wyścig

 

Skoro stała praca stała się rarytasem zarezerwowanym dla szczęściarzy, czyli nielicznych, to nieustannie zabiegamy o nią. Ciągle w biegu zapominamy o najważniejszych rzeczach. W tej chwili niekończąca pogoń za sukcesem znajduje się w centrum. Rywalizujemy z innymi o projekt, obowiązki, podwyżkę i premię albo awans. Chcemy być lepszymi od innych – a to odbiera radość życia, osłabia zdrowi i poczucie własnej wartości.

 

Praca POTEM

 

Kiedy praca zabiera nam wolny czas, bliskich i zdrowie oraz niszczy relacje z innymi, trzeba zrobić coś, co przywróci harmonię między życiem osobistym i zawodowym.

 

Po pierwsze, poważnie zastanówmy się, do czego dążymy i co jest sensem naszego życia. Ustalmy nowe priorytety i zasady, których będziemy się trzymać w pracy i po. Nie możemy ciężko pracować dla samej pracy i sukcesów, ponieważ jest to szczęście ulotne i chwilowe. Praca nie powinna być najważniejszą wartością i podstawowym priorytetem, ponieważ jest, sposobem na realizację marzeń i zaspokojenie podstawowych potrzeb. To środek, a nie cel. To dodatek do życia.

 

Po drugie, zrezygnujmy z ostrej, konfliktowej i bezkompromisowej rywalizacji. Starajmy się być wystarczająco dobrym ekspertem w branży. Słuchajmy innych, motywujmy i bądźmy autorytetem, a inni nas docenią. Nauczmy się mówić NIE. Nie przyjmujmy obowiązków, gdy są poza naszymi możliwości. Asertywność to potrzebna cecha w kontaktach międzyludzkich, a praca nie może być więzieniem, w którym na wszystko musisz się zgadzać.

 

Po trzecie, ważne są efekty, a nie ile czasu spędzimy w firmie. Im dłużej siedzimy w pracy, tym efektywność, motywacja i kreatywność bardziej spada.

 

pracoholizm

 

Po czwarte, czasem pomyślmy o sobie i o własnych potrzebach. Mamy do tego prawo, aby wyłączyć myślenie o pracy po pracy. Mamy także prawo do wolnego czasu i spędzania go tak, jak chcemy i z kim chcemy.

 

foto: wiadomosci.dziennik.pl, serwisy.forsal.pl i www.rossnet.pl

Komentarze